Gúta. Gyöngyfűzés, agyagozás, batikolás, fafaragás, szövés, csuhébaba-készítés, és még sorolhatnánk azokat a népi mesterségeket, amelyek fortélyaival az elmúlt hét folyamán ismerkedhettek meg a gútai népművészeti tábor lakói.
Ahová érdemes visszajárni
Készülnek a fűszernövény-képekVas Gyula felvételeGúta. Gyöngyfűzés, agyagozás, batikolás, fafaragás, szövés, csuhébaba-készítés, és még sorolhatnánk azokat a népi mesterségeket, amelyek fortélyaival az elmúlt hét folyamán ismerkedhettek meg a gútai népművészeti tábor lakói. A Fiatal Népművészek Stúdiója (FINÉS) és a Magyar Asszonyok Ligája (MAL) Gútai Alapszervezete immár nyolcadik alkalommal rendezte meg a gútai tájházban a gyerektábort. Az, hogy az elmúlt évek nem múltak el nyomtalanul, hűen jelzik a tájház udvarán felállított, a kis „mesterpalánták” segítségével készült kopjafák és faragott kút, az idei táborra pedig egy faragott pad emlékeztet majd. A gyerekekkel magyarországi és hazai népművészek, mesterek foglalkoznak, többen közülük az első táborokban még mint figyelmes tanítványok vettek részt. „Naponta 50-60 gyermek látogatja a foglalkozásokat, de volt olyan is, hogy több mint százan tolongtak az asztalok körül – mondta Horváth Irma, a MAL helyi alelnöke. – A tábor nagyon nyitott, vannak, akik csak egy-két napot töltenek itt, vannak, akik az egész hetet. A helybéliek bejárók, a távolabbról érkező gyerekeket pedig az iskolában szállásoljuk el.” Megtudtuk, hogy az évek során Erdélyből, Békéscsabáról, Ágcsernyőről, sőt Kanadából érkezett táborlakójuk is volt. Sok a visszajáró gyerek – fiúk, lányok vegyesen –, a korábbi táborlakóknak pedig már a fiatalabb testvéreit érkeznek.
A jó hangulatot fokozza az esti néptáncoktatás, táncház, éneklés, tábortűz, Szabó Csilla, a Jókai Színház munkatársának vezetésével pedig évről-évre maguk a táborlakók is készítenek színházi előadást. A tábor végén az egy hét során készült alkotásokból rendezett kiállítással várják a csemetéikért érkező szülőket. Ezeket a munkákat aztán természetesen hazavihetnek a gyerekek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2025. 01.09.
Hallgass bele az Új Szó napi közéleti podcastjába!
2024. 03.20.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.