Ahol a siralmas állapot is luxus

A malomvölgyi Ľudovít Štúr Kollégium fogalommá vált Pozsonyban. Szerencsésnek mondhatja magát az, aki ott kap helyet; a diákokat legtöbbször az épületek siralmas állaga sem zavarja.

„A férőhelyeket arányosan osztják el a karok között, ám nem az ott tanuló diákok, hanem a kérelmezők száma alapján.” A kis diákváros központjában álló két toronyház ablakaiból pazar kilátás nyílik a Pozsony környéki hegyekre. Hogy milyen más kilátásai vannak a kollégiumnak, arról Mikuláš Onufrák igazgatóval beszélgettünk.

Milyen évre számíthat a diákszálló, mennyi pénzből gazdálkodhatnak idén?

Erre még senki nem tudja a választ Szlovákiában, hiszen a költségvetési források elosztásáról még nem döntöttek. Sőt az oktatási minisztérium jelenleg is dolgozik a diákotthonok finanszírozásának új rendszerén. Tavaly a tárca mindössze 3500 koronával járult hozzá egy férőhely fenntartásához, bár ez csupán a költségek felét teszi ki; ezért kénytelenek voltunk felemelni a kollégiumi díjat. Az idén új osztályozási rendszert vezetnek be. Különbséget tesznek a miénkhez hasonló, lakótelepi jellegű, valamint például a belvárosban álló diákszállók között. Itt csak lámpaoszlopból több mint hatvan található; a mi költségeinket tehát nem is lehet öszszehasonlítani azokkal a kollégiumokkal, ahol mindössze egy lámpatestet szerelnek a bejárati ajtóhoz. Az egy férőhelyre eső költségekbe pedig mindent bele kell számítani. Nem igazságos, hogy a hallgató egy viszonylag gyengébb minőségű diákszállóban lakik és többet fizet. Nem ésszerű hozzáállás minden egyes szlovákiai kollégiumi férőhely fenntartási költségéhez ugyanakkora összeggel hozzájárulni.

A tanév elején szigorúbb fellépést ígért azok ellen, akik feketén laknaka diákvárosban. Milyen intézkedéseket vezettek be, milyen eredménnyel?

Tavaly még találkozni lehetett olyan szórólapokkal is, amelyeken eladásra kínáltak fel kollégiumi helyet. Szerintem ez törvényellenes és büntetendő, hiszen voltaképpen állami tulajdonnal való üzletelésről van szó. Másrészt ez szemtelenség azokkal szemben, akik nem kaptak szállást. Ennek véget kellett vetni. A Komenský Egyetem vezetősége ezért elfogadott egy rendelkezést, amely leszögezi: aki másnak eladja saját helyét, akár ki is zárható az iskolából. Nem volt igazán hatásos büntetés, ha az illetőt kitiltották a kollégiumból, hiszen ha eladta, valószínűleg nem volt rá szüksége. A mostani tanév elején már minden lakónknak alá kellett írnia egy nyilatkozatot, hogy tisztában van ezzel az eljárással. Ennek azonnal érezni lehetett a hatását, bár még mindig próbálkoznak tisztességtelen úton bekerülni. Fokozottabban ellenőrizzük a lakókat, a kollégiumi igazolványokat is. Ez azt jelenti, hogy bementünk a szobákba – a diákönkormányzat képviselőivel együtt –, és megnéztük, valóban azok laknak-e ott, akiknek ott kell lakniuk. Eddig azonban mindössze kollégiumon belül indítottunk fegyelmi eljárást néhány esetben. Másként kezeljük például azt, aki barátja mellett töltötte az éjszakát a szobában, és másként, aki mindössze bejelentkezett, ám a helyét rögtön el is adta.

Körülbelül hányan lakhattak itt feketén az elmúlt években?

Még csak megsaccolni sem lehet. Mindössze abból indulhatunk ki, hogy hány esetet lepleztünk le. Évente 250 fegyelmi eljárás indul, ám ehhez hozzá kell számítani a krónikus nem fizetőket, a szabálytalankodókat, a csendháborítókat. Azonban évente mindössze húsz-huszonöt esetben kezdeményeztünk eljárást a férőhelyüket áruba bocsátók ellen.

Nemrég fejeződött be a H és a K pavilon újjáépítése. Idén milyen fejlesztéseket terveznek?

Jelenleg az A és a B pavilon felújítása folyik, erre külön alapot hozott létre az oktatási minisztérium, csakúgy mint a H és a K pavilon esetében. A két utóbbi már évek óta üresen állt, közben szinte teljesen tönkrement. Az A és a B ennél lényegesen jobb állapotban volt, az egyik újjáépítése valószínűleg már februárban befejeződhet. Ám a munkálatok miatt idén háromszázötven férőhellyel kevesebbet tudtunk elosztani a diákok között. A felújítás egyébként körülbelül hetvenöt millió koronát emészt fel.

Befolyásolhatja-e a kollégium egy-egy kar döntését? Rimaszombati bölcsész barátom például nem kapott szállást, a matematika-fizika karon tanuló komáromi ismerősom viszont igen.

Ez teljes mértékben az illető kar dolga. A férőhelyeket arányosan osztják el a fakultások között, ám nem az ott tanuló diákok, hanem a kérelmezők száma alapján. Minden egyes karon külön bizottság dönt az elhelyezésről, más-más szempontok alapján; valahol a lakóhelytől való távolság, máshol a tanulmányi eredmény a döntő. Ebbe mi nem szólunk bele. Előfordul azonban, hogy decemberben néhány hely még mindig üres, például nem foglalták el. Ebben az esetben mi a bizottság nélkül is megpróbáljuk feltölteni őket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?