AB: tizenhat jelölt a négy szabad helyre

alkotmánybíróság
Pozsony |

Tizenhatan jelentkeztek az alkotmánybíró-jelöltek következő választására, köztük négy új jelölt.

Hétfő délig várták a jelöléseket a parlament alkotmányjogi bizottságában. A jelöltek közül a szeptember 10-én kezdődő parlamenti ülésen választják ki azokat, akik közül Zuzana Čaputová köztársasági elnök kinevezi az új alkotmánybírókat. 


Az alkotmányjogi bizottság megerősítette, hogy a képviselőknek az ülésszak második vagy harmadik hetében kellene szavazniuk a jelöltekről, akik közül négyen először jelentkeztek. A négy új jelölt Ladislav Juszkó, Peter Kohút, Slavomír Trnkócy és Robert Štefánik. A többiek már mind jelentkeztek az előző körök valamelyikében. A szavazás előtt ismét sor kerül a jelöltek meghallgatására.


Az új alkotmánybírók megválasztásának ügye február óta húzódik. Akkor járt le ugyanis tizenhárom bíró mandátuma a kilencből. Az alkotmány szerint a parlamentnek a hiányzó bírók számának kétszeresét kellene megválasztania, amelyekből aztán az államfő kinevezi az új testületi tagokat. Februárban azonban a 18 jelölt helyett csak nyolcat választottak meg a képviselők. Andrej Kiska államfő akkor vészmegoldásként kinevezett három jelöltet, köztük az Alkotmánybíróság elnökét, hogy a taláros testület működőképes legyen. A továbbiakban azonban elmondta, addig nem nevez ki új bírókat, amíg a parlament meg nem választja a szükséges számú jelöltet.


Azóta még háromszor szavaztak a képviselők a jelöltekről: a második alkalommal négy jelölt kapott elegendő voksot, a harmadik és negyedik körben pedig egy-egy jelöltet választottak meg. Így összesen eddig 14 jelöltet választott meg a parlament a 18-ból. 


Zuzana Čaputová államfő már többször elmondta, addig nem nevez ki újabb alkotmánybírókat, amíg a parlament meg nem választja a hiányzó jelöltet. Martin Strižinec, a köztársasági elnök szóvivője tegnap lapunknak elmondta: Čaputová még négy jelölt megválasztását várja a parlamenttől.

Az alkotmánybíró-jelöltek megválasztása eddig minden esetben titkos szavazással történt. A nyári szünetben azonban mindkét koalíciós partner kijelentette, hogy a nyilvános szavazást szorgalmazza. Bugár Béla a TASR hírügynökségnek elmondta, vannak képviselők, akik nem tartják be a megállapodást, és azt szeretné, ha a nyilvános szavazásnak köszönhetően kiderülne, kikről van szó. „A legutóbbi választás során szerzett tapasztalataink miatt a nyilvános választást fogjuk támogatni, hogy aztán az emberek értékelni tudják, ki hogyan szavazott. Sőt, én azt javaslom, hogy a frakciónk még a választás előtt hozza nyilvánosságra a neveket. Aki akar, csatlakozhat” – közölte Danko a hírügynökséggel. 


A Smer továbbra is ragaszkodik a titkos szavazáshoz, függetlenül attól, hogy Peter Pellegrini (Smer) miniszterelnök az Expres rádiónak úgy nyilatkozott, hogy csak a nyilvános szavazás garancia arra, hogy megválasszák a megfelelő számú jelöltet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?