A parlamenti képviselők továbbra sem törekednek arra, hogy az általuk elfogadott jogszabályok a lehető legérthetőbbek és legrövidebbek legyenek.
A szlovákiai jogszabályok egyre hosszabbak és bonyolultabbak
A politikusok a választási kampányok során többek között azzal próbálják magukhoz csalogatni a választókat, hogy ha hatalomra segítik őket, egyszerűbb, érthetőbb és átláthatóbb jogszabályokra számíthatunk. Egy most közzétett felmérés szerint azonban hatalomra jutva ennek épp az ellenkezőjét teszik.
A szlovákiai vállalkozók számára a hivatali ügyintézés bonyolultsága és a gyorsan változó jogszabályok jelentik a legnagyobb problémát – derül ki az INESS gazdaságkutató intézet legújabb felméréséből. A kutatóintézet két szakembere, Jakub Zeman és Jakub Škoda a tíz legfontosabb törvényt elemezte a vállalkozói környezet, az egészségügy és az oktatás területén.
„Az elmúlt időszak hét szlovák kormánya, beleértve a jelenlegi Fico-kabinetet is, programnyilatkozataikban az üzleti környezet stabilizálását ígérték, elsősorban az észszerűtlen adminisztratív terhek megszüntetésére gondolva. Elkötelezték magukat a bürokrácia, az értelmetlen szabályok felszámolása, a vállalkozói környezet és a jogalkotás minőségének a javítása mellett”
– mondta el Zeman, aki szerint azonban az ígéretekből nem sok minden vált valóra.
Vállalkozói panaszok
Az uniós Eurobarométer felmérésekben már régóta azt is vizsgálják, hogy mi jelenti a legnagyobb problémát a vállalkozóknak. „A Szlovákiára vonatkozó adatok azt mutatják, hogy az itteni vállalkozók számára a legjelentősebb problémát az adminisztratív folyamatok bonyolultsága és a gyorsan változó jogszabályok jelentik. Csak ezután következnek az adósságbehajtással, az adókulcsokkal, az infrastruktúrával vagy a korrupcióval kapcsolatos problémák. Az Eurobarométer felmérésekből az is kiderül, hogy a szlovákiai vállalkozók jóval negatívabban ítélik meg az adminisztratív eljárások bonyolultságát és a gyorsan változó jogszabályokat, mint a többi uniós tagállamban vállalkozó kollégáik” – tette hozzá Zeman.
Érthetetlen szabályok
Az INESS szerint a vállalkozói környezet, az egészségügy és az oktatás területén folyamatosan csökken a jogszabályok érthetősége.
„A bonyolult és hosszadalmas jogszabályok akadályozzák a vállalkozók munkáját, még akkor is, ha minimális bürokratikus kötelezettségekkel járnak. A vállalkozásoknak ugyanis évről évre hosszabb és hosszabb törvényeket kell elolvasniuk, hogy minden jogi követelménynek megfeleljenek”
– figyelmeztetnek az INESS szakemberei. Hogy nem beszélnek a levegőbe, azt a most közzétett felmérésükkel támasztják alá. „Ebben meghatároztuk a legfontosabb törvényeket a vállalkozói környezet, az oktatás és az egészségügy területén, és elemeztük a két legjelentősebb mutatót, nevezetesen a jogszabályokban szereplő szavak számát és a mondatok átlagos hosszát” – magyarázza Zeman.
Több száz oldal
A gazdaságkutató intézet szerint a legfontosabb törvények több száz oldalasak, egyes elemzett jogszabályok terjedelme pedig több mint a kétszeresére nőtt a vizsgált időszakban.
„A Kereskedelmi törvénykönyv a leghosszabb elemzett törvény a szavak számát tekintve, tavaly már 106 668 szót tartalmazott. Az általunk vizsgált időszakban így nagyjából a duplájára bővült. Az összes törvény közül a legjelentősebb bővülés a kihirdetésétől 2023-ig az áfatörvény esetében következett be. Ez utóbbiban a szavak száma a 2004-es 22 604-ről 2023-ra 62 899-re nőtt”
– mondta el Zeman.
Nem jobb a helyzet azonban a többi jogszabály esetében sem. A most közzétett felmérés szerint a vállalkozókat érintő törvények átlagosan csaknem 30 ezer szóval bővültek a vizsgált időszakban. Az egészségügyet érintő jogszabályok átlagosan több mint 17 ezer, az oktatásügyet érintők pedig csaknem 10 ezer szóval bővültek. „Ezek alapján elmondható, hogy a vállalkozói környezet, az egészségügy és az oktatás területén folyamatosan csökken a jogszabályok áttekinthetősége. A rendelkezésünkre álló adatok nem arra vallanak, hogy az előző kormányok a jogszabályok egyszerűsítét tekintették volna a fő feladatuknak” – összegzik a felmérésük eredményeit az INESS szakemberei.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.