A szlovákiai egészségbiztosítók a magyarországi szülést is állják?

<p>"Állapotos vagyok, és mivel a férjem jelenleg Budapesten dolgozik, úgy tervezzük, hogy én is gyakrabban leszek vele Magyarországon. Arra gondoltunk, hogy míg nem dolgozom, elvégeznék Budapesten egy ápolónői tanfolyamot. Azt szeretném tudni, hogy Magyarországon is járhatok-e orvosi vizsgálatokra. Mi a helyzet a szüléssel?" - kérdezi az Új Szó egyik olvasója. Veszelei Viktória jogász válasza.</p>

Állapotos vagyok, és mivel a férjem jelenleg Budapesten dolgozik, úgy tervezzük, hogy én is gyakrabban leszek vele Magyarországon. Arra gondoltunk, hogy míg nem dolgozom, elvégeznék Budapesten egy ápolónői tanfolyamot. Azt szeretném tudni, hogy Magyarországon is járhatok-e orvosi vizsgálatokra. Mi a helyzet a szüléssel? Fogadnak az ottani kórházban, ha csak Szlovákiában rendelkezem egészségbiztosítással? Van európai egészségbiztosítási kártyám (EHIC) is. Mégis kellene biztosítást kötnöm Magyarországon is?

Két európai uniós tagállamban egyszerre nem lehet egészségbiztosítása. Az uniós polgárok szabad mozgásának érdekében az európai szabályok bizonyos esetekben mentesítik őket a fizetési kötelezettség alól, ha egy másik tagállamban veszik igénybe az ottani orvosi ellátást.
Az első eset az, ha az uniós polgárnak váratlanul kell orvoshoz fordulnia: például baleset, terhesség alatti komplikációk, koraszülés esetén vagy egyéb nem tervezett esemény következtében. Ilyenkor elég a másik tagállamban felmutatnia az európai egészségbiztosítási kártyáját (EHIC), amely alapján a helyi biztosítottakkal azonos ellátást kap. Többletfizetés esetén pedig az így kifizetett összeget visszakérheti a biztosítójától.
Terhességi vizsgálatok és szülés esetére a szociális biztonsági rendszerek koordinációjával foglalkozó Igazgatási Bizottság S3-as határozata különleges szabályokat állított fel. A 883/04/EK uniós rendelet 19. cikkében szereplő „orvosi okok miatt szükséges természetbeni ellátások” körébe beemelte a terhességgel és szüléssel összefüggésben nyújtott ellátásokat, azzal a korlátozással, hogy a másik tagállamban való tartózkodás célja nem lehet kimondottan ezen ellátások igénybevétele. E határozat alapján tehát, ha olvasónk más, igazolható okból is Magyarországon tartózkodna, az ottani állami egészségügyi központokban is elvégeztethetné a szüléssel összefüggő orvosi vizsgálatokat.
Abban az esetben, ha kimondottan a szülés végett látogatna Magyarországra, csak akkor részesülhetne a magyar biztosítottakkal azonos ellátásban, ha fel tudná mutatni a szlovákiai biztosítója által előzetesen kiadott E-112-es (vagy az azt felváltó S3-as) nyomtatványt. Tudni kell azonban, hogy a tervezett gyógykezelés csak kivételes esetekre szolgál, például, ha a kezelés a biztosítás országában nem áll rendelkezésre vagy sokat kellene rá várni.
Végezetül, ha olvasónk felváltva tartózkodna Magyarországon és Szlovákiában, mert mindkét országban dolgozik, vagy ha ideiglenesen, férjét követve Magyarországra költözik, az E 106-os (vagy az azt felváltó S1-es) nyomtatványt is kikérhetné biztosítójától – így teljes egészségügyi ellátásban részesülhetne mindkét tagállamban. Ezt a nyomtatványt általában a két ország között ingázók, kiküldetésben dolgozók, illetve más tagállamban letelepedett nyugdíjasok számára állítják ki.

Veszelei Viktória jogász

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?