Rimaszombat. Múzeum, levéltár és könyvtár is része a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Tudományos Gyűjteményei elnevezésű új intézménynek. Az egyház vezetői januárban zsinati törvényben rendelkeztek a gyűjtemény megalapításáról, a kutató- és gyűjtőmunkát B.
A szellemi élet bástyája
Rimaszombat. Múzeum, levéltár és könyvtár is része a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Tudományos Gyűjteményei elnevezésű új intézménynek. Az egyház vezetői januárban zsinati törvényben rendelkeztek a gyűjtemény megalapításáról, a kutató- és gyűjtőmunkát B. Kovács István Széchenyi Ferenc Díjas muzeológus irányítja. Az első kiállításra már október végén sor kerül a felszentelés előtt álló hanvai Diakóniai Központban, melynek témája a Felvidéki református templomok és templombelsők. A következő tárlat a 150 éves rimaszombati Egyesült Protestáns Gimnázium történetét dolgozza fel. A tudományos gyűjtemény egyik kezdeményezője, Erdélyi Géza püspök a gondolat megszületése óta pártolója az intézmény létrehozásának. B. Kovács István véleménye szerint „a tudományos gyűjtemény megalakulása egyben azt is jelenti, hogy az amúgy is szorongatott keleti végeken a kassai Thália Színházon kívül még egy országos hatáskörű intézmény szolgálja majd az itt élőket. Fontos feladat a szlovákiai reformátusságra vonatkozó dokumentumok, könyvek, levéltári, tárgyi és egyéb emlékek rendszeres és módszeres dokumentálása, gyűjtése, megőrzése, szakmai feldolgozása és hozzáférhetővé tétele. Ez is egy bástya, amely a Szlovákia magyarság szellemi és hitéletét szolgálja”. Az állandó egyháztörténeti illetve egyházművészeti kiállítás és az időszaki kiállításoknak helyet adó termek a rimaszombati gimnáziumi épület egyik földszinti szárnyában kapnak helyet. A gyűjteményében megtalálható egy 1566-ból származó ostyasütővas, amelyen Rimaszombat eddig ismert legrégebbi címere látható, ott őrzik a pozsonyi zúzdából megmentett rimaszombati városi jegyzőkönyvek egyik kötetét 1693-ból. A legnagyobb gyarapodást néhai Nagy Árpád, balogiványi egyházmegyei gondnok hagyatéka jelentette, amelyben megtalálható Lenkey Lajos háromkötetes munkája a Gömöri Egyházmegye Történetéről.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2024. 03.20.
Mi az elnökválasztás tétje?
2021. 12.05.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.