A helyhatósági választások polgármesterjelöltjei sok településen meglehetősen bizarr koalíciók támogatásával indulnak harcba. Szepsi kivétel, Zachariáš István (MKP) jelenlegi polgármester a kormánykoalíciónak megfelelő MKP-ANO-KDH-SDKÚ-DS csoportosulás jelöltjeként száll ringbe.
A sült galambot haza kell hozni
A Bódva-völgyének Szepsi a természetes központja, ebből adódóan sok fontos kulturális rendezvénynek ad otthont. A város súlyát az is növeli, hogy az MKP vezető egyéniségei közül megyei és országos szinten többen származnak Szepsiből. Az MKP színeiben hárman vagyunk tagjai a megyei önkormányzatnak, azaz a magyar párt tevékenysége leginkább Szepsiből indul ki, illetve Szepsire irányul. Emellett a polgári szellemet is igyekszünk erősíteni, nemzetiségre való tekintet nélkül, hogy minden lakos jól érezze magát itt, és otthonának érezze a várost.
Hogyan tudnak megbirkózni a nagyváros vonzásával? Szepsi alig harminc kilométerre fekszik Kassától, és ez a tény nehezítheti a közösség építését.
Kassa közelsége pozitívumként és negatívumként is értékelhető. Pozitívum, hogy Szepsitől nem meszsze a munkalehetőségeknek és szolgáltatásoknak olyan skálája áll a lakosság rendelkezésére, amilyen egy kisvárosban elképzelhetetlen. Sajnos ma még ott tartunk, hogy a nagy cégek inkább Kassát választják székhelyül, még akkor is, ha a közeli kisvárosok előnyösebb feltételeket kínálnak. A vidék rekreációs, rehabilitációs, turisztikai szolgáltatást tud nyújtani a nagyvárosnak, azaz meg kell találni az egyensúlyt, és eddigi tárgyalásaink alapján úgy látom, Kassa vezetése részéről is megvan erre az igény.
Mennyiben könnyíti meg az Ön dolgát az, hogy tagja a megyei parlamentnek, sőt a legnagyobb képviselői klub elnöke? Legutóbb épp a megye fejlesztési tervével kapcsolatban hallatta a hangját.
Az első tervezet eléggé „városcentrikus” volt, azaz kiválasztottak néhány olyan központot, amelyek köré a fejlesztést irányítani akarták. A modern régiófejlesztés elvei szerint azonban mindenkinek egyforma esélyt kell adni az érvényesülésre. Hosszas viták után a tervbe bekerült az egész területre érvényes vidékfejlesztés. Az egyenlő esélyek megteremtéséhez a beruházások decentralizációja is szükséges, ennek pedig feltétele a jó infrastruktúra. Ezért javasoltuk a déli gyorsforgalmi út megépítését is. A tapasztalat azt mutatja, hogy az autópályák mentén fekvő régiók rohamos fejlődésnek indulnak. Az eredeti változatban Szepsinek periferikus szerep jutott volna, a módosításoknak hála viszont egy fejlesztendő vidéki kisvárossá emelkedett. Szintén mi javasoltuk a határ menti együttműködés támogatását, mivel úgy gondoljuk, a soknemzetiségű megye profitálhat ebből a gazdagságból.
Hogyan boldogult a város az első hatáskörök átruházásával, és hogyan készül a továbbiak átvételére? Mekkora terhet jelent a közigazgatási reform?
A „teher” szót ne is használjuk, hiszen a hatáskörök átadása a szubszidiaritás elve, az európai közigazgatásban érvényes elv szerint zajlik. Nyilván több munkát és gondot jelent az önkormányzatok számára, de az illetékeseknek erre fel kell készülniük, hogy az átmenet zökkenőmentes legyen. Nálunk már lefolytak a versenypályázatok az új posztokra, december elsején lépnek munkába az új szakemberek. Fontos, hogy a közigazgatás valóban közelebb kerüljön az emberekhez, nem beszélve arról, hogy a helyi önkormányzatnál jobban senki sem ismeri a helyi viszonyokat.
Ön legutóbb nem került befutó helyre az MKP választási listáján, mivel nem óhajtott parlamenti képviselő lenni, fontosabbnak tartotta a polgármesteri, illetve a megyei képviselői posztot. Többen furcsállták döntését.
Tizenkét éve vagyok polgármester, ebben a munkában megtaláltam az örömömet és a célomat. Nem csak a képviselő tud tenni valamit saját régiójáért. Mivel a kormánykoalícióval megegyező csoportosulás jelöltje vagyok, eddigi tapasztalataimat a város javára tudom fordítani, és ez jelent annyit, mintha ott ülnék a parlamentben. A Mečiar-kormány idején is sikerült támogatásokat szereznem, és amióta koalíciós partnerek ülnek a miniszteri posztokon, még többet használhatok a városnak.
Ön az MKP országos elnökségének, a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása országos elnökségének, emellett a Kárpátok Eurorégió szlovákiai részének elnöke, a Duna TV kuratóriumának tagja, és számos egyéb helyen tevékenykedik a polgármesterség mellett. Hogy fér bele mindez az életébe?
A különböző funkciókon keresztül fontos információkhoz jutok, amelyeket kamatoztatni tudok városunk érdekében. ĺgy könnyebb hitelekhez, támogatásokhoz jutni, a vállalkozóknak is segíteni tudok. Az utóbbi két évben ötszörösére, illetve négyszeresére növeltük a városi költségvetés bevételi összegét. A sült galamb azonban nem repül, a sült galambért el kell menni és haza kell hozni. Rengeteget utaztam, lobbiztam, jártam a minisztériumokat, három év alatt 300 ezer kilométert autóztam a város ügyeit intézve. Ezt csak úgy lehet csinálni, ha hobbiból csinálja az ember.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.