A Smer gyengítette a koalíciót

Pozsony |

<p>A megyei választások egyértelmű vesztese a Smer, a jelenlegi ellenzék azonban csak megyeelnöki szinten nevezhető nyertesnek, a képviselői helyekért folyó versenyt a függetlenek nyerték.</p>

A jelenlegi parlamenti ellenzék egyértelmű sikert ért el a megyeelnök-választáson, ahol a nyolc megyéből négyben megszerezte az elnöki posztot, az ötödikben – Besztercebánya megyében – pedig az ellenzék és a kormányoldal által egyaránt támogatott jelölt győzött. Ezzel szemben a koalíciós pártok csak Nyitra és Trencsén megyében tudták megtartani a megyeelnöki széket. Ez elsősorban a Smernek kudarc, amely a korábbi 6 megyéből 4-ben elvesztette az irányítást.

„Az ellenzék erősebb pozíciókat szerzett, de nem szabad megfeledkezni arról, hogy sok független képviselő is bejutott a megyei parlamentekbe – mondta lapunknak Grigorij Mesežnikov politológus. – Pártpolitikai szinten azonban az ellenzéki pártok kerültek fölénybe, elsősorban a megyeelnöki posztoknak köszönhetően, de a képviselőik száma is több.” Szerinte figyelni kell arra is, hogy hogyan viselkednek majd a függetlenként bejutott képviselők. „A függetlenek esetében még sok minden megtörténhet, én találtam köztük néhány volt HZDS-es politikust is, ők feltehetően inkább a Smer–SNS-párost támogatják, viszont sok közöttük a civil aktivista, aki viszont inkább az ellenzékhez húz” – magyarázta a politológus.

FICO HALLGAT

Lapunk összehasonlítása alapján a koalíció pártjai önállóan és koalícióban indulva 114 képviselői helyet szereztek, a jelenlegi parlamenti ellenzék – az MKP-s, illetve más, velük indult kisebb, parlamenten kívüli pártok képviselőit is hozzászámítva – 135 képviselői helyet szerzett.

Magasan a legtöbb képviselő azonban függetlenként jutott be a megyei parlamentbe, és az ugrás óriási a 2013-as eredményekhez képest. Míg négy éve országos szinten a 408 képviselőből csak 75 volt független, addig a jelenlegi 416-ból már 161 jutott be úgy, hogy nem pártszínekben indult. Gyakorlatilag Nyitra és Kassa megye kivételével mindenhol a függetlenek „frakciója” lesz a legerősebb, már ha hajlandók lesznek közös frakcióba ülni. Mesežnikov szerint ebben a helyzetben megerősödik a pártszínekben bekerült jelöltek szerepe, még akkor is, ha kisebbségben vannak.

KALIŇÁK FEJÉT AKARJÁK A SIKERTELEN VÁLASZTÁS UTÁN

A képviselők számát tekintve is a Smer gyengült a leginkább a választásokon, igaz, korábban neki volt a legtöbb képviselője is, így volt miből leadni. A gyengülését nehéz pontosan meghatározni, mert 2013-ban még a KDH-val közösen indult két megyében – Nyitra és Besztercebánya megye –, vagyis a koalíciókat nem lehet automatikusan ellenzékinek vagy kormánypártinak számítani. 

2013-ban az akkori kormányzó párt, a Smer koalíciós partnereivel összesen 178 képviselői helyet szerzett meg az akkori 408-ból. Igaz, akkor csak két – Nyitra és Besztercebánya – megyében indult koalícióban, minkét megyében a KDH-val, amely jelenleg a Smer egyik legélesebb ellenzékét képviseli. A két megyében ez a koalíció összesen 57 helyet szerzett – 32-t Nyitrán, 25-öt pedig Besztercebányán.

Azonban még akkor is magasan a Smer vezetett a képviselői versenyben, ha a KDH-s képviselőket leszámítjuk, az – akkori – ellenzék, vagyis a Hidat és az SNS-t is beszámítva ugyanis csak 149 képviselői helyet tudott begyűjteni. A 178-hoz képest alacsony a jelenlegi 114, főleg úgy, hogy ebben már benne vannak a Híd és az SNS képviselői is. Igaz, a két kisebb kormánypárt kevesebb mint 20 képviselői helyet gyűjtött összesen: a Híd 10-et, az SNS pedig 8-at.

De figyelembe kell venni azt is, hogy a parlamenti ellenzék is veszített helyeket: a négy évvel ezelőtti 149-ről 135-re csökkent a képviselőik száma. Ez a függetlenek előretörésével magyarázható.

„A Smer elsősorban politikai vereséget szenvedett azzal, hogy elvesztette három megye vezetését – magyarázta lapunknak Grigorij Mesežnikov politológus. – Ez mindenképpen hátrányos helyzetet jelent az egész koalíciónak, gyengíteni fogja a Smert is. Arra számítok, hogy a Smer gyengülése, amely a 2014-es elnökválasztással kezdődött, folytatódni fog.”

Mesežnikov szerint az SNS nem sokat vesztett, mivel nem volt miből. „Az SNS sohasem volt regionálisan erős párt, így nem is veszíthetett sokat, sőt a képviselők számát tekintve erősödött” – mondta Mesežnikov. A párt ugyanis 2013-ban mindössze 5 képviselői helyet szerzett, ehhez képest a jelenlegi 8 már erősödést jelent. A Híd eredményein Mesežnikov szerint látszik, hogy számára hátrányos a jelenlegi koalíció. „A Hídnak szélesebb kontextusban kell majd elemeznie az eredményeit – véli az elemző. – Az biztos, hogy ezek a választások a Hidat sem erősítették meg.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?