Illusztrációs kép
A rendőrség feltérképezi, a lakosság mennyire elégedett a biztonsággal
ÖSSZEFOGLALÓPozsony. Már néhány éve felkerült a rendőrségi gépkocsikra a „segíteni és védeni” mottó.
ÖSSZEFOGLALÓ
Pozsony. Már néhány éve felkerült a rendőrségi gépkocsikra a „segíteni és védeni” mottó. Azt, hogy miképp vélekednek az emberek az egyenruhások munkájáról s tényleg olyan érzésük van-e, hogy a rendőrök segítenek és védenek, most Tibor Gašpar országos rendőrfőkapitány egy speciális közvélemény-kutatás révén szeretné kideríteni.
„Egyelőre még csak elméleti síkon mozog a felmérés megvalósítása, de célunk, hogy rendszeresen megtudjuk a lakosoktól, mennyire érzik magukat biztonságban régiójukban” – nyilatkozta Gašpar az aktualne.sk hírportálnak.
Óvatosan a felméréssel
A felmérések eredményei Gašpar szerint az adott kerületi vagy járási kapitány munkájának értékelését is befolyásolhatnák. „Ha egy adott régió lakosai úgy nyilatkoznak, hogy biztonságban érzik magukat, akkor ez azt jelenti, hogy az illetékes rendőrkapitányság jó munkát végez” – mondta a rendőrfőkapitány.
Miroslav Litva, a rendőrszakszervezetek elnöke szerint viszont ilyen felmérésekkel óvatosan kell bánni. „Az emberek nem értékelik mindig őszintén a rendőrök munkáját. Ráadásul az értékelésnél a reális lehetőségeket, a munkakörülményeket is figyelembe kell venni” – hangsúlyozta, hozzátéve: a rendőrség működése jelenleg nagyon távol áll az ideális állapottól. „Manapság úgymond a túlélés küszöbén mozognak a rendőrkapitányságok, akár beismeri ezt valaki, akár nem. A legkomolyabb probléma, hogy kevés az egyenruhás” – mondta Litva. Ezért aztán nagyon sok körzetben maguk a rendőrkapitányok is járőröznek, másutt az emberekre gyakran csak egy üzenet vár a rendőrkapitányság ajtaján, melyen az áll, hogy „terepen vagyok, később visszatérek.” Robert Kaliňák belügyminiszter még tavaly ígérte, hogy idén pótolja a hiányzó egyenruhások számát.
1600 egyenruhás hiányzik
Litva szerint tény, hogy év elejétől több rendőrt alkalmaztak, a létszámbővítés viszont nagyon lassú. „Év elejétől körülbelül 400 új rendőrt vettek fel, de összesen 1600 hiányzik. A miniszter igyekszik, de ahhoz, hogy nyugodt szívvel kijelenthessem, optimális feltételek mellett dolgozhatunk, még nagyon messze vagyunk” – értékelte a létszámbővítést a szakszervezeti főnök. Véleménye szerint további probléma, hogy gyakran olyan rendőrök kerültek vezető pozíciókba, akik nem tudnak kommunikálni beosztottjaikkal, akik túl agresszívak. „Ha azt akarjuk, hogy a rendőr illedelmes legyen a polgárokhoz, akkor a felettesnek is illedelmesnek kell lennie a rendőrhöz” – mondta Litva.
A rendőrszakszervezet azon is módosítana, milyen feltételek alapján kerülhetnek magasabb funkcióba az egyenruhások. A ranglétrán az elvégzett munka alapján tudnak majd feljebb kerülni, s nem aszerint, hogy kit ismernek. A gyakorlatban mindez úgy nézne ki, hogy a miniszter kiválasztaná az országos rendőrfőkapitányt és helyetteseit, a többi, alacsonyabb szinten viszont már egy önálló, belső rendszer alapján döntenének az előléptetésről. „Jelenleg dolgozunk a jogszabályon, ha minden jól megy, év végéig elkészül” – javasolta Litva. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.