Új biztonsági stratégiája lesz Szlovákiának

parlament k
Pozsony |

A parlament képviselői szerdán jóváhagyták Szlovákia új védelmi stratégiáját. Eszerint a szlovák védelmi politika alapvető céljai az ország szuverenitásának, területi egységének, valamint a határok érinthetetlenségének megőrzése.

Hosszú idő után új biztonsági és védelmi stratégiai dokumentumai lesznek Szlovákiának – szerdai ülésén a parlament elfogadta a 15 éves védelmi stratégiát váltó új dokumentumot, és várhatóan a külügy által kidolgozott biztonsági stratégiát is jóváhagyja majd a kormánykoalíció, valamint az ellenzék egy része.

A védelmi stratégiai dokumentumot, amely definiálja és megerősíti Szlovákia euroatlanti és uniós elköteleződését, némi parlamenti szópárbaj után hagyta jóvá a törvényhozás. Elsősorban Marian Kotleba és párttársai bírálták a stratégiát – a szélsőségeseknek nem tetszett, hogy a dokumentum készítői szerint a NATO-nak és az EU-nak nincs alternatívája, és azt is kifogásolták, hogy a stratégia nem bánik kesztyűs kézzel Oroszországgal és annak biztonsági kockázatot jelentő, destabilizáló lépéseivel. Az ĽSNS elnöke hevesen támadta és bűnszervezetnek nevezte a NATO-t, beszédében többször is kiállt Oroszország mellett, és bagatellizálta a putyini rezsim lépéseit.

A kormánypárti megszólalók ugyanakkor védték a dokumentumot: Juraj Krúpa (OĽaNO), a parlamenti védelmi bizottság elnöke Szlovákia NATO-tagságát védve azt mondta, egyetlen ország sem képes önállóan dacolni a kihívásokkal, így az euroatlanti elköteleződésnek nincs alternatívája. Tomáš Valášek (Za ľudí), az európai ügyekért felelős parlamenti bizottság vezetője pedig arról beszélt, hogy óriási felelőtlenség volt nem aktualizálni az eddig érvényben levő stratégiai dokumentumokat. Figyelmeztetett, hogy a stratégiáknak nem szabad csak papíron maradniuk. „Egy normális országban, normális körülmények között ez a darab papír arról dönt, kik a szövetségeseink, hová tesszük a hadsereg modernizálására szánt milliárdokat, és hogyan védjük a kritikus infrastruktúránkat” – jegyezte meg.

A védelmi stratégiát végül 108 képviselő szavazta meg a 120-ból, 11-en nemmel szavaztak, egy képviselő tartózkodott. A biztonsági stratégia parlamenti vitája a szavazásig nem ért véget, ám várhatóan csütörtökön hasonló arányban hagyja majd jóvá a dokumentumot a parlament.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?