Ľubica Rošková 2012-ben a parlamentben (TASR-felvétel)
A parkolóra is kapott agrártámogatást a smeres politikus
Robert Fico elhíresült mondatán – keleten nincs semmi – többször élcelődtek, és az igazságtartalmára is számtalanszor rácáfoltak az elmúlt napokban.
Legújabban Andrej Bán, a Denník N riportere mutatott rá, a „semmi ágán” is felütheti a fejét a korrupció.
A riporter annak járt utána, milyen visszaélések történnek az agrártámogatások igénylésénél. Aki az Agrárkifizető Ügynökségtől (PPA) kap támogatást, jogosult egy olyan ortofotó (műholdról készített, légi felvételek) térkép (GSAA) használatára, amelyből könnyen kiolvasható, mások hogyan élnek vissza a támogatási rendszerrel: támogatást kérnek olyan földre, amit nem is művelnek meg, vagy más tulajdonában van. A térképes rendszer tartalmazza az összes parcellát, amelyre uniós támogatást igényelnek. A riporter megjegyzi, a kifizetéshez nem szükséges tulajdonosnak vagy bérlőnek lenni, elég bizonyítani, hogy az adott területen az igénylő gazdálkodik.
Erdő, parkoló
A légi felvételeken szemlélteti Bán, hogy például a Gard/Agro Porúbka cég hogyan trükközik: olyan földterületre is kap agrártámogatást, amelyen nem is gazdálkodik. Az Agro Porúbka – 2016 novembere előtt Gard kft. – tulajdonosa Ľubica Rošková, a Smer volt parlamenti képviselője és volt járási elnöke. A cég átnevezésére és tulajdonoscseréjére azt követően került sor, hogy Ľubica Rošková távozott a parlamentből; az előző tulajdonos pedig az ő könyvelője, Jozef Aranyi volt. A riporter a műholdas felvételeken mutatja meg, hogy több kataszteri területen trükközik az Agro Porúbka, olyan területért is kap támogatást, ahol erdő található. Meglepőbb esetekről is beszámol: más tulajdonában lévő gyümölcsösre és leaszfaltozott parkolóra is támogatást kap a cég.
Szlovák „családok”
A lebukás valószínűsége alacsony, mivel az Agrárkifizető Ügynökség az ellenőrzést csak szúrópróbaszerűen végzi. Nem nagy a kockázat, hiszen ha valaki lebukik, csak a támogatást kell visszafizetnie. Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) felelősségteljes ellenőrzése orvosolhatná a gondokat – állítja Bán.
A riportból az körvonalazódik a riporter szerint, hogy a Kelet-Szlovákiában letelepedett olaszok, akik 2004 óta 67 millió euró támogatás nyeltek el, csak kishalaknak számítanak. Vajon nem elterelő manőver-e az olasz szál erőltetése? – kérdezi Bán –, miközben a szlovákiai „családok” sokkal nagyobbat kaszálhattak.
Peter Pellegrini miniszterelnököt egy rádióriporter szembesítette a cikkben említett visszaélésekkel. Pellegrini kijelentette, mindent megtesz azért, hogy ez a tisztességtelen gyakorlat eltűnjön az országból. (ssz, denník n)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.