A növekedés ellen hat, hogy nagyon sok a válás

Folytatódik a lakosság reprodukciós szokásainak átalakulása, a nők egyre később vállalnak gyereket, és sajnos, fokozatosan csökken az egy nőre jutó gyermekek száma is. Míg az 1996–2000 közti időszakban egy nőre átlagosan 1,38 gyermek jutott, addig a következő 5 éves időszakban már csak 1,22.

Folytatódik a lakosság reprodukciós szokásainak átalakulása, a nők egyre később vállalnak gyereket, és sajnos, fokozatosan csökken az egy nőre jutó gyermekek száma is. Míg az 1996–2000 közti időszakban egy nőre átlagosan 1,38 gyermek jutott, addig a következő 5 éves időszakban már csak 1,22. A gyermekvállalás későbbre halasztását mutatja az is, hogy az első gyermeküket szülő nők átlagéletkora az utóbbi öt évben 23,35 évről 24,92 évre nőtt. A legfiatalabb korban az ország keleti részében szülnek a nők, első gyermeküket általában 23–24 éves korban hozzák a világra, a legtovább Pozsonyban várnak, itt az első gyermeküket szülő nők átlagéletkora 29 éven felül van.

A népszaporulat növekedése ellen hat az is, hogy növekszik a válások száma. Míg a nyolcvanas években a házasságoknak mintegy 17–21 százaléka végződött a bíróságon, addig napjainkban a párok 36 százaléka válik el. A válások tekintetében az számít egyedül pozitív folyamatnak, hogy csökken a kisgyermekes párok válása. A múlt század kilencvenes éveiben a zátonyra futott családok 75 százalékában élt kiskorú gyermek, mára ez az arány 70 százalék alá csökkent. A legnagyobb a válási kedv 30–34 éves korban, ez a mutató azonos mindkét nem esetében. A válóperrel végződő házasságok hossza az utóbbi öt évben átlagosan 13,9 év, ez mintegy másfél évvel hosszabb, mint a kilencvenes évek végén. Ha a lakosság számához mérjük a válások számát, akkor elmondható, hogy Szlovákiában minden ezer emberből 4 elválik, vagyis a válási index mintegy 4 ezrelék. Ebben is jelentős regionális eltérések mutatkoznak, a legmagasabb indexet, mintegy 6,5 ezreléket Pozsony-Ligetfaluban mérték, kivéve az 1999–2003-as időszakot, amikor a Losonci járás került az élre. Öt ezrelék feletti értéket mutat a főváros valamennyi városkerülete mellett Kassa, a Komáromi, a Lévai, a Rozsnyói járás és néhány közép-szlovákiai járás.

A népesség alakulásának tekintetében szinte egyedüli pozitív folyamat, hogy csökken a vetélések száma, ez igaz mind a művi, mind a természetes vetélésre. A 100 szülésre jutó művi terhesség-megszakítások száma tíz év alatt 27-ről 23-ra csökkent. Sajnos a dél-szlovákiai járások ebben listavezetők, itt általában 100 szülésre 40–50 abortusz jut. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?