A nők alacsony bérezése nyugdíjkorban üt vissza

<p>Jogvédő szervezetek és intézmények már évek óta inkább arra hívják fel március 8-án a figyelmet, hogy a nőket továbbra is sok területen diszkriminálják. Az Európai Bizottság adatai szerint a nemek közti bérkülönbség az Európai Unióban valamivel több mint 16 százalék, Szlovákiában 21,5 százalék.</p>

 „A nemek közti bérszakadék pedig évről évre inkább növekvő tendenciát mutat. Így aztán míg Európában március elejére esik az úgynevezett egyenlő fizetések szimbolikus napja, Szlovákiában csak március 19-re. Nálunk ugyanis a nőknek átlagban 78 nappal kell többet dolgozniuk ahhoz, hogy bérük elérje a férfiak fizetésének szintjét” – közölte lapunkkal Ingrid Ludvíková, az Európai Bizottság (EB) szlovákiai képviseletének szóvivője.

Brüsszel szigorítana

Az EB tegnap felszólította az unió tagállamait, írják elő az egyes cégek és állami intézmények számára a férfiak és a nők közti bérkülönbség közzétételét. Viviane Reding alapjogi biztos kijelentése szerint ha a munkaadók betartják az azonos bérezés elvét, akkor nincs mit a véka alá rejteniük. „Ha kötelező lenne a nemek közti bérkülönbség közzététele, nagyon könnyen kideríthetnénk, mely munkaadók elfogultak az egyik nemmel szemben, s hol diszkriminálják a nőket. Igazságtalan, hogy a nőknek nem árulják el, mennyit keresnek az azonos beosztásban dolgozó férfiak” – állítja Reding.

Az ajánlás szerint a tagállamoknak 2015 végéig kell jelenteniük a bizottságnak, milyen intézkedéseket foganatosítottak ezen a téren.

Szegényebb elváltak

A nemzetközi nőnap alkalmából az Allianz biztosító felmérte, hogy a férfiak és nők közti bérkülönbség negatív hatását a gyengébb nem képviselői leginkább öregkorukra érzik meg.

Az országban élő, 65 évesnél idősebb nők 8,4 százalékának havi bevétele a szegénység határát sem éri el. Ezen a téren a visegrádi országok közül Szlovákia az utolsó helyen van; Csehországban az idősebb nők 2,9, Lengyelországban 6,1 és Magyarországon 6,6 százaléka él a szegénység küszöbén.

„Az elvált nőknél ráadásul sokkal nagyobb a veszélye annak, hogy öregkorukra gondjuk lesz a megélhetéssel. A kevesebb házasságkötés, növekvő válások, s az emelkedő átlagéletkor mind hozzájárul ahhoz, hogy a nők a nyugdíjkorhatár eléréséig kimerítik megtakarított pénzüket” – közölte Lucia Muthová, az Allianz szóvivője.

A felmérés szerint nemcsak a nemek közti bérkülönbség, de a nyugdíjkülönbség is jelentős. Ezt egyrészt befolyásolja a nők alacsonyabb fizetése és az is, hogy gyermekeik nevelése miatt évekig szünetelnek munkájukkal. A későbbi problémák következő eredője, hogy a háztartások költségvetésének kezelését gyakran a férfiakra bízzák, s csak a válás vagy partnerük halála után szembesülnek valódi anyagi helyzetükkel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?