A művészet életünk része

Esztergom. Moholy-Nagy László formatervezési ösztöndíjas fiatal alkotók munkáiból nyitottak július 7-én kiállítást a Duna Múzeum Európai Közép Galériájában.

Esztergom. Moholy-Nagy László formatervezési ösztöndíjas fiatal alkotók munkáiból nyitottak július 7-én kiállítást a Duna Múzeum Európai Közép Galériájában. Az ösztöndíj pályakezdő iparművészek útját hivatott egyengetni, egy olyan nemzedékét, melynél újra előtérbe helyeződik a természet és ember kapcsolata, s kényszerűségből az ésszerű és átgondolt újrahasznosítás alkalmazása.

Nagy Lantos Marianna papíripari hulladékokból és természetes adalékokból ösztöndíjának első évében kísérletezte ki és emelte az alkalmazás szintjére a BioLan technológiát. Olyan eljárásról van szó, mellyel a mai gyakorlat szerint a 77%-ban elégetett papírhulladék teljes egészében felhasználható iparművészeti tárgyak alapanyagaként, de a bútorgyártásnál, lakásdíszítőként és térplasztikai elemekként is. A kiállításon bemutatott burkolóanyagok titkos érintésre késztetik a látogatókat, csak egészen közelről szemlélve derül ki, hogy nem gránitlapot, vagy mészkőlapot láthatunk. Szigetelő képessége is igen magas fokú, kis súlya és törésállósága miatt versenyképes.

Harmati Hedvig textíliáit szintén kikövetelik az érintést, lágyságuk, finom mintájuk szó szerint megérinti a közönséget. Szilágyi G. Csaba 2002-2003-ban nyerte el a formatervezési ösztöndíjat – egyszerű vázszerkezettel, pár mozdulattal összecsukható és könnyített helyváltoztatást biztosító kerekes széket alkotott.

Ágoston István uszodai játékai, segédeszközei segítségével még aktívabban vethetik bele magukat a gyermekek a víz rejtelmeibe. Külön kiemelendők a vak gyermekek számára készített uszodai játékok, melyek kapaszkodót jelenthetnek a világtalan kicsiknek a számukra csak tapintható, nedves közegben. Jakab Áron merített papírokat, saját tervezésű csomagolóanyagot és jegyzetfüzeteket készít. Munkái a természetességet sugallják, egy olyan közeget, ahol én vagyok, én alkotok kölcsönhatásban a természettel, melynek egyedi megnyilvánulásai az elkészített tárgyak. A kiállítás megnyitóján Baricsa Katalin, a MAOE Iparművészeti Tagozatának titkára Moholy-Nagy László és Pilinszky János gondolatát fogalmazta meg. Szerinte a művészet életünk alapvető része, célja a harmónia megteremtése, a psziché és a fizikai jólét összehangolása. A kiállított tárgyak mindegyikén érzékelhető ez a törekvés, melyek a művészek anyagba bocsátott rezgései.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?