A MÓDOSĺTÁSTERVEZET FŐBB PONTJAI:

A próbaidő maximális ideje 3 hónapról 6 hónapra nő.
A határozott időre szóló munkaszerződés felső határa az eddigi három év helyett 5 évre változik. Lehetőség van ismételt szerződéskötésre a felek között.
A nyugdíjasok az új szabályozás szerint párhuzamosan a nyugdíjuk folyósításával is vállalhatnak munkát.

A próbaidő maximális ideje 3 hónapról 6 hónapra nő.

A határozott időre szóló munkaszerződés felső határa az eddigi három év helyett 5 évre változik. Lehetőség van ismételt szerződéskötésre a felek között.

A nyugdíjasok az új szabályozás szerint párhuzamosan a nyugdíjuk folyósításával is vállalhatnak munkát.

Az átszervezési okokból megszüntetett munkahelyek esetében a minimális felmondási idő háromról két hónapra csökken.

Azonnali felmondással lehet elbocsátani azt a dolgozót, akit jogerősen elítélnek szándékosan elkövetett bűncselekmény miatt. Ez érvényes a feltételes börtönbüntetésre ítéltekre is.

Lehetővé válik annak az alkalmazottnak a helyettesítése, aki ellen a munkahelyhez kapcsolódó bűncselekmény miatt indul büntetőeljárás. A helyettesítés idejére a fizetése fele jár az alkalmazottnak. Ha az eljárás eredménytelen, joga lesz a fizetése teljes összegére.

Lehetővé válik a házastársak egymás általi alkalmazása.

A módosítás 400 óra éves túlórát engedélyez, a heti átlagos túlórák száma négy hónapot figyelembe véve csak kivételes esetben haladhatja meg a 48 órát. 150 órát az alkalmazott beleegyezése nélkül, újabb 250-et azonban már csak a beleegyezésével rendelhet el a munkaadó.

Egyszerűsödik a felmondás abban az esetben, ha az alkalmazott nem felel meg a munkahelyi követelményeknek, nem lesz szükség írásbeli figyelmeztetésre.

Könnyebb lesz felmondani annak a dolgozónak is, aki megszegi a munkahelyi rendszabályokat, a munkaadónak ezentúl nem kell bizonyítania a rendszeres kihágást.

A húsz alkalmazottnál kevesebb dolgozót foglalkoztató munkaadónak nem kell vezetnie nyilvántartást a munkavégzés időtartamáról.

Megszűnik a kedvezményes feltételekkel járó időszakos munka lehetősége az egyetemisták számára. Kimarad ugyanis a törvényből ennek szabályozása, mivel ez diszkriminatív volt a többi állampolgárral szemben.

A szakszervezetekkel párhuzamosan alkalmazotti tanácsok is működhetnek a munkahelyeken, az eddigi szabályozás szerint az alkalmazotti tanács automatikusan megszűnik, ha létrejön a szakszervezet.

Alkalmazotti tanácsot ott lehet létrehozni, ahol legalább 50 alkalmazott dolgozik, a kevesebb dolgozót foglalkoztató munkahelyen alkalmazotti bizalmi képviselheti a dolgozók érdekeit.

Megszűnik a hatfokozatú minimálbér, mely a munka igényességének megfelelően határozta meg a fizetés alsó határát. Lásd táblázatunkat!

A megszüntetésre ítélt minimálbér-táblázat

(a javaslat csak az alapminimálbért hagyja meg)

Fokozat A jelenleg érvényes munkaköri leírás

minimálbér

1 5570 segédmunka, alapiskolai végzettség

2 6684 szakmunka, érettségi nélkül

3 7798 önálló munkavégzés, érettségi szükséges

4 8912 önálló szellemi munka, felsőfokú végzettség,

baccalaureátusi szint

5 10 026 önálló, alkotó munka, felsőfokú végzettség,

magiszteri szint

6 11 140 magas felelősség, önálló munkavégzés,

legalább doktoranduszi (PhD) végzettség

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?