Esztergom. A Megbékélés Napi hagyományos megemlékezések május 9-én, vasárnap reggel római katolikus szentmisével és evangélikus istentisztelettel kezdődtek Dorogon, a Szent József Plébániatemplomban, illetve a református templomban.
A Megbékélés Napja
Az ünnepség szónoka a miniszterelnöki hivatalt vezető Kiss Péter miniszter volt. „Szeretném megélni azt a napot, amikor a világ csatlakozik Doroghoz!” – jelentette ki Kiss Péter. A miniszter beszédében szólt arról, hogy a megbékélés az erősek gesztusa, majd hozzátette: „A megbékélés gondolatához fel kell nőni. Le kell zárni a múltat, a megbékélés nem feltétlenül jelent megbocsátást, több is, kevesebb is annál.” Kiss Péter kiemelte, hogy a megbékélés a jövőről, a közös jövőről kell, hogy szóljon. „A franciák és németek, akik évszázadokon át ellenségek voltak, kezet nyújtottak egymásnak, ebből a kézfogásból jött létre az Európai Unió. Dorog egyben példa is – folytatta a miniszter –, hiszen svábok, zsidók, örmények, szlovákok, cigányok, lengyelek éltek és élnek itt együtt békességben, ez a település 800 éve gyakorolja a megbékélést.”
A beszéd után Erdő Péter, bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek vette át a díszpolgári címet a polgármestertől. A bíboros köszönő szavai után az ünnepség műsorvezetője, Jászberényi Károly ismertette a főpap eddigi életútját, kiemelve azt az időt, amit káplánként Dorogon töltött a magyar katolikus egyház vezetője. Ezután az ünnepség meghívott vendégei, a helyi pártok és szervezetek, a bányászok képviselői, valamint az intézmények vezetői helyezték el koszorúikat az áldozatok emlékművénél.
Befejezésül az Európai Unió himnusza, Beethoven IX. szimfóniájának Örömódája hangzott el. Az ünnepségen közreműködtek a Dorogi Német Nemzetiségi Kulturális Egyesület Bányász Zenekara, Zagyi István karnagy vezetésével, valamint a Dorogi Erkel Ferenc Zeneiskola fúvós növendékei, felkészítőjük Fódi János karnagy, továbbá a Zrínyi Ilona Általános Iskola Cantelina kórusa Kovácsné Fódi Krisztina vezényletével. A Hősök teréről átvonultak az ünnepség résztvevői a Szent Borbála plébániatemplomhoz, ahol Erdő Péter, bíboros-érsek, és Tittmann János polgármester adta át a templom felújított tornyát.
Az ünnepségek a József Attila Művelődési Otthonban folytatódtak, ahol a Dorogiak Dorogért Alapítvány díjának átadása következett, majd megnyitották a Dorogi Galériában a „20 éve város Dorog – 1984-2004” című helytörténeti kiállítást.
Délután Területi Mazsorett Fesztiválon szórakozhattak a dorogiak, az egyenruhás, csinos lányok a Penny Markettől a Bécsi úton keresztül, a Mária utcán és az Iskola utcán, majd a Köztársaság utcán át egészen az Otthon téri művelődési házig vonultak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.