Illusztráció
A maximális nyugdíjkorhatárról szóló javaslat a 2. olvasatba került
A parlament a második olvasatba továbbította a maximális nyugdíjkorhatárról szóló alkotmánytörvény-javaslatot. A Smer-SD indítványát a jelenlévő 145 képviselőből 93 támogatta, köztük például a Sme rodina és az ĽSNS egyes képviselői is. A javaslatot kritikusan kezelő Most-Híd párt soraiban is voltak, akik pozitívan szavaztak. A javaslatot Lucia Žitňanská nem támogatta, mások pedig tartózkodtak, mint például Bugár Béla is. Az indítvány elfogadását nem támogatta az SaS, ahogy az OĽaNO egyes képviselői sem.
A Smer-SD képviselői azt szeretnék, ha a nyugdíjba vonulás éve nem léphetné túl a 64 éves korhatárt, illetve hogy azoknak, akik gyermeket is neveltek, joguk legyen a korhatár arányos csökkentésére.
A maximális nyugdíjkorhatár bevezetése mellett egy a minimálbérrel kapcsolatos alkotmánytörvényt is bevezetnének. A képviselők alkotmánytörvénybe akarják foglalni, hogy a munkavállaló ne kaphasson a minimálbérnél kevesebb fizetést. „A biztosítás alapvető formájáról van szó, ti. hogy az alkalmazottnak garantálva legyen az a legalacsonyabb összeg, amennyit az elvégzett munkájáért kaphat, és amely méltóságteljes életszínvonalat biztosít számára” – indokolták a Smer-SD képviselői.
Az alkotmánytörvény-módosítás célja, hogy a változtatások ne gyengíthessék a polgárok anyagi biztonságát a nyugdíjas koruk idején, illetve az egész nyugdíjrendszer fenntarthatóságát. Ezért a képviselők azt javasolják, hogy az alkotmányba foglalják bele a nyugdíjpilléreket is. „A megfelelő anyagiak idős korban a nyugdíjrendszer és az ezzel egyidejűleg támogatott nyugdíj-megtakarítások rendszerével lennének biztosítva. Az állam támogatja az önkéntes nyugdíj-megtakarításokat” – áll az alkotmánytörvény-javaslatban.
A javaslatról még júniusban kellett volna dönteniük a képviselőknek. A szavazást azonban szeptemberre halasztották a koalíción belüli nézetkülönbségek miatt. A Most-Híd párt az elejétől kezdve kritikusan állt hozzá a javaslathoz. A párt képviselői azonban „szabad kezet” kaptak a keddi szavazáson. Az alkotmánytörvény elfogadásához alkotmányos többségre, azaz legalább 90 szavazatra van szükség. A koalíciónak ezért az ellenzék szavazatai is kellenek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.