Hamarosan a kormány elé kerül a lex Csallóköz, történelmileg az első törvény, amely a stratégiai fontosságú vízgazdálkodási területek védelmére vonatkozik. Szlovákia legértékesebb természeti kincsének védelme három tárcát késztetett összefogásra. A környezetvédelmi miniszter kezdeményezéséhez csatlakozott az egészségügyi minisztérium és az agrártárca is.
A lex Csallóköz megerősíti a stratégiai vízgazdálkodási területek védelmét
„Hivatalba lépésem óta komoly energiákat fektettünk a vizek védelmébe, de még sok munka vár ránk. A lex Csallóköz egy fontos lépés a vizek átfogó, ágazatközi védelme felé” – jelentette ki Sólymos László környezetvédelmi miniszter
A legértékesebb vízgazdálkodási területek védelméről szóló jogszabály a minisztériumok közötti együttműködésre épül. Csak így garantálható a lakosság ivóvízellátását biztosító stratégiai területek átfogó védelme Szlovákiában. A lex Csallóköz egyértelműen kimondja, mi megengedett és mi tilos a védett vízgazdálkodási területeken. Foglalkozik többek között a hulladéklerakókkal, az iparral és a bányászattal.
Az új jogszabály pontosan meghatározza az összes ágazat és intézmény hatáskörét és felelősségét az önkormányzatoktól a közegészségügyi hivatalon keresztül az egyes minisztériumokig. Lehetővé teszi az érintett hatóságok számára, hogy más szakmai testületek együttműködését kérjék annak biztosítása érdekében, hogy az ellenőrzések a lehető leghatékonyabbak legyenek. Ugyanakkor szigorítja a szabálysértésekért járó bírságokat. Például tiltott növényvédő szerek használatáért a védett vízgazdálkodási területen akár 165 ezer eurós bírság is kiszabható lesz.
„A víz az élet alapja, ezért mindannyiunk számára fontos, hogy jó minőségű, tiszta ivóvízhez jussunk. Ha pedig szennyezést észlelünk, elengedhetetlen, hogy időben tájékoztassuk a lakosságot és haladéktalanul megtegyük a szükséges intézkedéseket. Éppen a naprakész információcsere az új törvény legnagyobb hozadéka” – mondta Andrea Kalavská, egészségügyi miniszter
A törvényjavaslat a zöldtárca által az elmúlt két évben elfogadott intézkedések sorába illeszkedik. A minisztérium egyebek mellett felgyorsította a környezeti terhek felszámolásának ütemét, hiszen ezek is veszélyt jelentenek a felszín alatti vizekre. Hatékonyabbá tette a vizek nitrátszennyezéssel szembeni védelmét, nagyobb hangsúlyt fektet a csatornahálózat-építés támogatására. Hamarosan 19 millió eurós pályázatot ír ki szennyvízhálózat-építésre, melyre a védett vízgazdálkodási területeken fekvő, 2000 lakos alatti települések jelentkezhetnek. A környezetvédelmi minisztérium már tavaly is figyelmet fordított a vízvédelmi területeken való vegyszerhasználatra.
„Méltányolni kell, hogy a növekvő vízvédelem nem jelent további bürokráciát a gazdálkodók számára. A jogszabály tárcaközi jellege pedig biztosítja az egyes szervezetek közötti információcserét“ – jelentette ki Csicsai Gábor földművelésügyi államtitkár.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.