Egy dolog közös az iraki miniszterelnök-jelöltekben: valamennyien száműzetésből viszszatért síiták. Irak jövőjét azonban Ijád Allávi távozó átmeneti kormányfő és ellenfelei különbözőképpen látják.
A lehetséges iraki miniszterelnökök
Allávi, aki tavaly júniusban került az átmeneti iraki kormány élére, kampánya során arra törekedett, hogy megszabaduljon a róla alkotott képről, miszerint ő az „amerikaiak kreatúrája”, s a választás közeledtével a korábban reméltnél nagyobb népszerűségre tett szert. A sarkában van azonban az iraki politikai élet három nagyágyúja, akik valamennyien az Ali asz-Szisztáni nagyajatolláh támogatta Egységes Iraki Lista jelöltjei.
„Szunnita vagyok, de Allávira fogok szavazni. Olyan valakire van szükségünk, mint ő, aki erős, mint Szaddám Huszein, hogy erős kézzel ellenőrizzen minden csoportot az országban” – mondja egy 36 éves tanár, Huszein. Még ha Allávit hevesen bírálták is a szunniták tűzfészke, a Bagdadtól nyugatra fekvő Fallúdzsa tavaly novemberi ostroma miatt, a „keménykezű vezető” képe alakult ki róla.
Egy amerikai intézet által januárban közzétett felmérés szerint az irakiak 61 százaléka ítéli meg úgy, hogy hatalomra kerülése óta Allávi hatékonyan irányította az országot. Az amerikaiak szívesen látnák, ha hatalmon maradna, de az új kormányfő személyéről a holnap megválasztandó nemzetgyűlés elnöksége hivatott dönteni.
A Nemzeti Egyetértés Mozgalmának igencsak nehéz dolga lesz, ha le akarja győzni az Egységes Iraki Lista jelöltjeit, akiket a szavazás nagy esélyeseiként tartanak számon. Bagdadban dolgozó nyugati diplomaták szerint a lista két jelöltje, aki leválthatja Allávit, Ibrahím al-Dzsaafari jelenlegi alelnök és Ádel Abdel-Mahdi pénzügyminiszter. Míg a jelenlegi kormányfő újraválasztása mellett kampányol, egyre gyakrabban szólalva meg médiában, a másik két síita vezető nem beszél nyilvánosan ambícióiról.
„Nem az a fontos, ki lesz a kormányfő. A legjobb jelölt az, aki becsületes, és aki országát kívánja szolgálni” – jelentette ki Dzsaafari. „Mindent otthagytam az országomért. Ha a nép úgy hiszi, hogy szolgálatára lehetek, kész vagyok rá” – hangsúlyozta az alelnök, aki foglalkozását tekintve orvos, sokáig élt Nagy-Britanniában és az Iszlám Dava pártot vezeti.
Abdel-Mahdi szerint korai még arról beszélni, ki lesz a miniszterelnök. Abdel-Mahdi foglalkozását tekintve közgazdász, Franciaországban végzett, az Iraki Iszlám Forradalom Legfelsőbb Tanácsának (SCIRI) tagja, de jó kapcsolatot tart fenn az iraki politikai élet más szereplőivel is. A decentralizáción és a magánszektor fejlesztésén alapuló piacgazdasági törekvéseit az amerikai kormányzat is elfogadhatónak tartja. A másik lehetséges kormányfő a SCIRI vezetője, Abdel-Aziz al-Hakím.
Az Egységes Iraki Lista másik jelöltje, Huszein Sahrasztáni szintén a lehetséges kormányfőjelöltek között szerepel. Szaddám Huszein rendszere alatt tíz évig tartották fogva a hírhedt Abu Graib börtönben, Ali asz-Szisztáni nagyajatolláh bizalmi emberei között tartják számon. Foglalkozása atomtudós, világi meggyőződésű, júniusban az ENSZ őt javasolta az átmeneti kormányfői tisztségre, amit végül Ijád Allávi kapott meg.
Ahmed Csalabi, az Iraki Nemzeti Kongresszus vezetője szintén okozhat meglepetést. Valaha az amerikaiak támogatták, majd több pénzügyi és politikai botrányba keveredett. Ha nem is lesz kormányfő, miniszteri tárcára mindenképpen esélyes.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.