A lakóhely alapján jár a segély

<p>Azoknak a munkanélkülieknek, akik külföldön váltak állástalanná, általában abban az országban kellene igényelniük a munkanélküli-segélyt, amelyikben utoljára dolgoztak.</p>

„Azt, hogy a támogatást melyik állam illetékes fizetni, az alapján határozzák meg, hogy hol van az igénylő érdekeinek központja” – hívta fel a figyelmet a Szociális Biztosító (SP). Az SP csak akkor hagyhatná jóvá a segélyt, ha megállapítaná, hogy az igénylő lakóhelye a külföldi munkavállalás idején is Szlovákiában volt.

Szabad munkavállalás

2010. május 1-je óta mindenféle korlátozás, munkavállalási engedély nélkül – alkalmazottként és vállalkozóként egyaránt – munkát vállalhatunk az Európai Unió egész területén, továbbá Izlandon és Norvégiában is. Mielőtt azonban külföldre megyünk dolgozni, érdemes tájékozódni az adott ország társadalombiztosítási rendszeréről, mert az egyes tagállamok megoldásai között jelentős eltérések lehetnek. Ha olyanok mennek külföldre, akik előtte munkanélküliek vagy diákok voltak, és a Szociális Biztosítóval nem kötöttek önkéntes biztosítást, nincs semmilyen bejelentési kötelezettségük. Ha kötöttek biztosítást, eldönthetik, hogy felmondják-e vagy a külföldi munka alatt is rendszeresen átutalják-e a biztosítási díjat. Az alkalmazottaknak és az egyéni vállalkozóknak jelenteniük kell, hogy másik országban vállalnak munkát, az alkalmazottak helyett a cég tájékoztatja a biztosítót. Miután a munkavállaló megérkezik az uniós tagállamba, érdemes ellenőrizni az ottani társadalombiztosítási intézményben, hogy be van-e jelentve, és mielőtt elhagyja az országot, kérnie kell az E 104-es nyomtatvány kitöltését, mert ezzel igazolja, hogy az adott országban mennyi ideig volt társadalombiztosítása.

Munkanélküliként külföldön

Aki külföldön marad, annak ott kell munkanélküliként regisztráltatnia magát. Ha igazolni kell a korábbi munkaviszonyokat és a társadalombiztosításra való jogosultságot, kérni kell U1 nyomtatványt abban az országban, ahol korábban dolgozott. Aki állása elveszítése után hazajön, annak az itteni munkaügyi hivatalban kell jelentkeznie, és meg kell érdeklődnie, hogy itthon jogosult-e munkanélküli-segélyre. Ha igen, kérnie kell U1 nyomtatványt abban az országban, ahol legutoljára dolgozott. Ha itthon nem jogosult munkanélküli-segélyre, U2-es nyomtatványra van szüksége, és kérvényezheti a segély „importját” abból az országból, ahol munkanélkülivé vált – ha jóváhagyják, külföldről legfeljebb 3 hónapig folyósítják a jóváhagyott összeget. „A segély importjának alapvető feltétele, hogy az igénylő legalább 4 hétig szerepel azon ország munkaügyi nyilvántartásában, amelyik a támogatást fizeti. Ugyanakkor ezt a határidőt az igénylő kérésére lerövidíthetik” – tájékoztatott a Szociális Biztosító.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?