A korengedményeseknek megéri vállalkozni

ÚJ SZÓ-INFORMÁCIÓPozsony. Nem kell megválnia a nyugdíjától annak a korengedményes nyugdíjasnak, aki egyéni vállalkozóként dolgozik tovább.

ÚJ SZÓ-INFORMÁCIÓ

Pozsony. Nem kell megválnia a nyugdíjától annak a korengedményes nyugdíjasnak, aki egyéni vállalkozóként dolgozik tovább. Ezzel a megoldással ugyanúgy és ugyanolyan nyugdíjat kap majd, ezenfelül komoly megtakarítást sikerül elérnie, ha korábban megbízási szerződés alapján dolgozott.

Az egyéni vállalkozói engedély kiváltása viszonylag egyszerű, és nem kerül sokba. A szabadon végezhető tevékenység esetében az engedélybe felvett minden tevékenység után 5 eurót kell fizetni. Az engedélyhez kötött tevékenységek esetében ez az összeg tevékenységenként 15 euró.

Természetesen az egyéni vállalkozói státusszal bizonyos adminisztratív feladatok is járnak a vállalkozói engedély kiváltása mellett, így például be kell jelentkezni az egészségügyi biztosítóba és jövőre adóbevallást kell készíteni a 2013-as évre vonatkozóan.

Egészségbiztosítási járulék

A friss engedéllyel rendelkező egyéni vállalkozó nem köteles járulékelőleget fizetni. Az egészségbiztosítási járulékot utólag, a 2013-as járulékelszámolása alapján 2014-ben fizeti be. Arra azonban számítania kell, hogy a minimális havi kivetési alap 393 euró, az ebből számított járulék nagysága pedig 55,02 euró.

Bejelentési kötelezettsége azonban van: a vállalkozás megkezdésétől számított nyolc napon belül jelentenie kell a vállalkozás megkezdését az egészségbiztosítójának. A bejelentési kötelezettség azonban még nem jelenti egyben a fizetési kötelezettség kezdetét is.

Társadalombiztosítási járulék

Kezdő vállalkozóként nem kell fizetnie társadalombiztosítási járulékot sem. Ha csak 2013-ban – akár januárban – váltotta ki a vállalkozói engedélyét, akkor is csak 2014. júliusától lesz köteles társadalombiztosítási járulékot fizetni. A járulék nagyságát a 2013-as adóbevallása alapján számítják ki.

Azzal azonban számolnia kell, hogy a nyugdíjának összege nem emelkedik a bérének megfelelően, hiszen társadalombiztosítási járulékot nem fizet.

Megbízási szerződés

A megbízási szerződés jelenleg az egyik „legdrágább” munkavégzési forma, a járulék és adóteher szinte ugyanolyan, mint alkalmazott esetében. A nyugdíjas esetében azonban van lehetőség a munkavállalót és a munkaadót összesen terhelő 41,6 százalékos járulékteher enyhe csökkentésére. „A korengedménnyel nyugdíjazott élhet a rendszertelen havi jövedelem intézményével” – tájékoztatta lapunkat Peter Višváder, a Szociális Biztosító szóvivője. Ebben az esetben a munkavállaló nem fizet betegbiztosítást, igaz, betegség esetén nem kap majd táppénzt sem. A korengedményes nyugdíjasnak számolni kell azzal is, hogy szemben a nyugdíjkorhatárt már betöltött nyugdíjassal, egészségbiztosítási járulékot kell fizetnie. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?