<p>Michal Páleník, a Foglalkoztatási Intézet (IZ) igazgatója szerint a már most is Nagy-Britanniában dolgozó uniós állampolgároknak nincs komoly félnivalójuk a brit kilépés következményeitől. A kilépés esetleges konkrét feltételei azonban megjósolhatatlanok.</p>
A kilépés után sem válna lehetetlenné a munkavállalás Nagy-Britanniában
Milyen hatással lesz a Nagy-Britanniában dolgozó szlovákiai munkavállalókra az esetleges brexit?
Minden azon múlik, hogyan magyarázza Nagy-Britannia, hogy kilép az unióból, amelynek valójában sohasem volt „rendes” tagja. Az is befolyásolja majd, hogy milyen mértékben engedjük majd be őket az európai gazdasági térbe, engedélyezzük-e az unióban, Szlovákiában dolgozó briteknek, hogy továbbra is dolgozzanak nálunk, és természetesen attól, hogy ők mennyire engedik majd meg az uniós állampolgároknak, hogy munkát vállaljanak a szigetországban. Szerintem a szlovákiai munkavállalók többsége, akik már ma is Nagy-Britanniában élnek, teljesítik azokat a feltételeket, amelyek szükségesek a brit állampolgárság megszerzéséhez, vagyis számukra nem lesz változás. Csak a népszavazás után válnak ismertté azok a feltételek, amelyek az új munkavállalókra vonatkoznak majd, akik ezután keresnek munkát a szigetországban.
Ők mire számíthatnak majd?
Pontosan ezt sem lehet most megmondani. Választhatják azt az utat, amit korábban Ausztria vagy Németország, hogy ugyan formálisan lezárták munkaerőpiacukat Szlovákia előtt, valójában azonban sok olyan munkapozíció volt, amelyre a szlovákiai jelentkező azonnal megkapta a munkavállalási engedélyt.
Tehát az esetleges brexit sem tenné lehetetlenné a munkavállalást Nagy-Britanniában?
Biztosan nem azok számára, akik már ott dolgoznak. Talán az újak számára nehezebb lenne. De arányait tekintve nem sok emberről beszélünk, hiszen Nagy-Brianniában jelenleg 3-4-szer több jamaicai származású bevándorló él, mint szlovák. Az uniós államokból érkező munkavállalók száma arányait tekintve alacsony, sokkal többen érkeznek a volt brit gyarmatokról.
Mi bonyolíthatja a munkavállalást?
Ha Nagy-Britannia kilép az unióból, azzal elhagyja az egységes munkaerőpiacot is. Várhatóan ugyanolyan feltételeket vezetnek majd be az uniós, vagyis a szlovákiai munkavállalók esetében, mint az unió az itt dolgozó britekkel szemben. A megegyezés sok minden függvénye, például az is hatással lesz rá, hogy milyen feltételek mellett hozhatják majd be az ott megtermelt árut az unióba. Hosszas tárgyalások várhatóak. Az biztos, hogy a brexit esetén sem kerülnek majd teljesen az unión kívül.
Milyen hosszú tárgyalásokra számít?
Jelenleg próbálják megtalálni a megfelelő megoldást, de akár 1–5 évig is eltarthatnak a tárgyalások. A tárgyalások alatt pedig továbbra is tart majd a status quo, vagyis a jelenlegi szabályozás. Másképpen ezt nem tudom elképzelni.
A biztosítások tekintetében mi változhat?
A változás elsősorban a turistákat érinti majd, akik kint dolgoznak, azok ma is a brit biztosítási rendszer részei. A munkavállalókra ebből a szempontból nem vár változás.
Hatással lehet a brexit például a nyitrai Jaguar Land Rover beruházásra?
A Jaguar már régen nem brit cég, hanem indiai. Ők azért telepedtek le nálunk, hogy az Európai Unióban építsenek ki gyártókapacitást. Vagyis ebből a szempontból még erősödhet is a befektetés.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.