A KDH politikusai alhatnak a legnyugodtabban

Pozsony |

<p>A legstabilabb szavazóbázisa a KDH-nak van – derül ki az MVK április végén készített felméréséből. Azok közül, akik a 2006-os parlamenti választásokon a kereszténydemokratákra szavaztak, 78 százaléknyian az idei választásokon is rájuk adják voksukat. A KDH-tól leginkább a Smer „szipkázott” el szavazókat, a volt választók valamivel több mint 15 százalékát.</p>

A legkevésbé stabil szavazóbázisa az SNS-nek van – a 2006-os szavazói közül csak 42 százalék választaná az idén is a pártot, 35 százalékuk már más pártra szavazna, legnagyobbrészt a Smerre. Sok szavazót veszített a HZDS is. A régi választók 49 százaléka készül rájuk szavazni az idén is, 42 százalék viszont elpártolt Mečiar mozgalmától, ezek mintegy fele a Smerhez. Ennek ellenére a HZDS törzsszavazói megmaradtak, a „kemény mag” voksaiban Vladimír Mečiar továbbra is biztos lehet, véli Ján Baránek, a Polis ügynökség vezetője. Jindřich Bardon a Median SK ügynökségből úgy vélekedik, hogy noha borotvaélen táncolnak, de mind az SNS, mind a HZDS bekerülne a törvényhozásba.

Az SDKÚ-ra a volt szimpatizánsok közül 52 százaléknyian adnák most is a voksukat, 32 százalék „átment” az SaS-hez. Richard Sulík pártjához néhány százaléknyi szavazó a Smertől is átpártolt. A Smer a második legstabilabb szavazóbázissal dicsekedhet a KDH után, a 2006-os szavazói közül 59 százalék az idén is őket választja, 22 százalék már más pártot választ, ezek egyharmada az SaS-t. A magyar választók az eddigihez késpest más helyzetben vannak, az eddig az MKP-ra adott nagyjából l1 százaléknyi voks most megoszlik az MKP és a Híd között. Hogy milyen arányban, az idézett szakemberek szerint megjósolhatatlan. Jindřich Bardon szerint a választók örülni fognak, ha legalább az egyik párt bekerül a parlamentbe. Bardon több esélyt ad az MKP-nak, mivel szerinte a választók végül is konzervatív módon szavaznak majd, és úgymond a hagyományt helyezik előtérbe. Ján Baránek ugyanakkor rámutat, Bugár Béla hosszú ideje a legkedveltebb politikus a magyar választók körében. A Híd számára sorsdöntő lehet az az egy százalék is, amelyet a felmérések szerint a szlovák választóktól kaphat.

A részvételi arányt különböző nagyságúra becsülik az ügynökségek. Az MVK szerint alacsony lesz, a választóknak kevesebb, mint fele fog az urnákhoz járulni. A Median SK viszont 60 százalék körüli eredményt jósol. Ján Baránek, a Polis igazgatója szerint az alacsony részvétel tulajdonképpen érthető és természetes. Elhárult ugyanis a „Mečiar-veszély”, ami 1998-2002 között aktivizálta a választókat. Már nem kell az ország irányultságáról döntenünk, a jobboldali szavazó számára Robert Fico nem jelent olyan veszélyt, mint Mečiar jelentett, véli Baránek. (sán, pr)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?