Marad a választás előtti 14 napos moratórium

alkotmánybíróság
Pozsony |

Az Alkotmánybíróság az államfő beadványa következtében felfüggesztette a választások előtti 50 napos moratórium érvényességét. Jelenleg azt vizsgálja, hogy a szigorítás alkotmányellenese vagy sem.

A Smer és az SNS javaslatát Zuzana Čaputová köztársasági elnök ugyan nem írta alá, de a parlamenti képviselők megtörték az elnöki vétót, és újra elfogadták, hogy a választások előtt 50 nappal már ne lehessen közölni a közvéleménykutató intézetek pártpreferenciákra vonatkozó adatait. Az Alkotmánybíróság döntésének értelmében tehát továbbra is a 14 napos moratórium lesz érvényben. A szigorítással Peter Pellegrini (Smer) miniszterelnök sem értett egyet. Többször is elmondta, hogy a módosítással Tunéziával és Kamerunnal kerültünk egy csoportba. A Smer és az SNS képviselői mellett a javaslatot Kotlebáék is támogatták.

Az államfő előre jelezte, hogy amennyiben a parlament megtöri vétóját, Alkotmánybíróságra adja az ügyet, szerinte ugyanis a szigorítás sérti a szabad információhoz való hozzáférés és terjesztés jogát. A testület egyelőre azonban arról nem döntött, hogy az 50 napos moratórium sérti-e az alkotmányt. Čaputová ugyanis korábban kifejezte aggályait azzal kapcsolatban, hogy a módosítás ellentétben lehet az alkotmánnyal. Az elnök továbbá arra is figyelmeztetett, hogy a törvény diszkriminatív: ugyanis a politikusok, illetve a politikai pártok ugyanúgy rendelhettek volna közvélemény-kutatásokat mint eddig, ezek eredményei azonban a nagyközönség elől rejtve maradtak volna. „A mai döntést pozitív lépésnek értékelem a polgárok információhoz való joguk, valamint a választás előtti egyenlő kampány felé” – mondta az államfő az Alkotmánybíróság határozatára.

Ján Mažgút, a Smer szóvivője lapunkkal tudatta, a kormánypárt elfogadja az Alkotmánybíróság döntését. „Hisszük, hogy a témáról szóló nyilvános vita, amelyet a javaslat megnyitott, eredményeként kritikusabb lesz a felmérésekhez és az azok közzétételéhez való hozzáállás is” – véli Mažgút, aki arra figyelmeztetett, hogy a szigorítás mozgatórugója a dezinformáció terjedésének meggátolása volt.

Ravasz Ábel, a Híd alelnöke üdvözölte az Alkotmánybíróság döntését. „Mi a parlamentben sem támogattuk a javaslatot, hiszen azt gondoljuk, hogy bár egyre több érdekes közvélemény-kutatás jelenik meg, erre nem az a válasz, hogy kiszorítsuk azokat, akik jó minőségű felméréseket csinálnak. Különösen a parlamenti választás előtt, ez egy nagyon kockázatos változás volna” – nyilatkozta lapunknak Ravasz.

Mózes Szabolcs, a Magyar Közösségi Összefogás (MKÖ) elnöke szintén üdvözli a döntést. Lapunknak úgy nyilatkozott, a kormánykoalíció célja ezzel a törvényjavaslattal a népszerűség-vesztésük eltitkolása volt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?