„A jelölés szakmai kihívás”

Gál Gábor 1998-ban végzett a pozsonyi Komenský Egyetem Jogi Karán, jelenleg a tizennyolcadik a Magyar Koalíció Pártja (MKP) képviselőjelölt-listáján. Az eddigi tevékenységéről beszélgettünk.

– Emelni kell a szlovákiai magyarság jogtudatát, valamint szakmai szinten képviselni a jogalkotásban Duka Zólyomi Árpád vagy Kvarda József már régi, oszlopos tagjai a MKP-nak. Mégis jóval az Ön neve után szerepelnek a párt jelöltlistáján.

Bevallom, az első tárgyalásokon az egész nagyon távolinak tűnt, de amikor már eljött a pillanat, hogy az elnökség jelölt, akkor tudatosult bennem egy nagyon erős felelősségérzet. Ez egy nagyon komoly dolog, és tudom, hogy mekkora felelősséggel jár, mivel vannak tapasztalataim az érdekvédelemmel, illetve a politikával.

Konkrétabban? 1998-ban elvégezte az egyetemet, azóta eltelt négy év. Mit csinált közben?

Három területen is tevékenykedtem. Az egyik volt a Diákhálózat, a másik az önkormányzat, a harmadik pedig a Kalligram Alapítvány mellett működő Jogi Elemző Központ. Az egész a Diákhálózattal kezdődött, diák-érdekvédelemmel foglalkoztunk, amely bizonyos szempontból kapcsolódik a politikához. A Diákhálózaton belül működött egy társadalompolitikai csoport, amelyet annak idején Molnár Imrével, Kardos Lászlóval és más ügyes fiatal, politika iránt érdeklődő diákokkal működtettünk. Próbáltuk elérni a pártoknál, hogy a fiatalság véleményét belekomponálják a napi politizálásukba, programjukba, hogy segítsék a szlovákiai magyar fiatalságot, ahol tudják. Volt időszak, hogy ez az együttműködés jól működött, volt, hogy kevésbé, ám le kell szögeznem, hogy egy párt sem zárkózott el tőlünk. A másik szál a nagymácsédi önkormányzat: 1994-től 2000-ig voltam önkormányzati képviselő. A harmadik, de a legfontosabb szál a Kalligram Alapítvány Jogi Elemzőközpontjában végzett munka, tulajdonképpen ennek az eredményeképpen kerülhettem ilyen előkelő helyre. A csoport története még a pozsonyi magyar joghallgatók Werbőczy Istvánról elnevezett diákklubjában kezdődött, ahol mindig közügyek iránt fogékony fiatalok tevékenykedtek, legyen az politika vagy jog. Miután elvégeztük az egyetemet, nem szakadtak meg a kapcsolatok. Végül Szigeti László segítségével és több fiatal jogásszal együtt megalapítottuk a Kalligram Alapítvány mellett működő Jogi Elemzőközpontot, amely a szlovákiai magyarság egészét hivatott szolgálni, jogi elemzések, törvénymódosítások előkészítésével, illetve a jogtudat növelése terén.

Milyen szükségletei vannak a szlovákiai magyarságnak a jogalkotás szempontjából?

Emelni kell a szlovákiai magyarság jogtudatát, valamint szakmai szinten képviselni a jogalkotásban. Számomra a képviselő-jelöltség elsősorban nem politikai, hanem – jogászként – szakmai kihívás. A Jogi Elemzőközpont talán egyik legnagyobb munkája egy szlovák–magyar jogi szótár, melyen több mint két éve dolgozunk, és remélem, lassan befejezzük. Nagyon fontosnak tartom, hogy több törvénymódosítást is mi készítettünk elő. Papírra vetettük például a földtörvény több módosítását is, a kisebbségi kultúra finanszírozásával kapcsolatban szintén több módosító tervezettel álltunk elő. Most folyik a kisebbségi legiszlatíva elemzése, amelynek során megpróbáljuk azt is felmérni, milyen feltételek adottak egy esetleges kisebbségi törvény megalkotásához. Feltétlenül meg kell említeni az antidiszkriminációs törvénytervezeteket, amelyeket Csáky Pál miniszterelnök-helyettes megbízásából és az Emberjogi és Kisebbségi Szekcióval együttműködve készítettünk el. Ezen kívül még különböző jogi elemzésekkel is foglalkozunk, aktuális problémákat próbáltunk a jog szempontjából boncolgatni, így a státustörvényt vagy a Beneš-dekrétumokat. Ezekről egyrészt a külföldi és belföldi szakmának próbáltunk beszámolni, másrészt az Új Szón és az interneten keresztül próbáljuk a közvéleményt is tájékoztatni. Az MKP-val való kapcsolat természetesen adott volt, mert bár jelenleg több szlovák jogászt is foglalkoztatunk, a csoportot magyar fiatalok hozták létre, és igyekszünk is ezt a kisebbségorientált irányzatot megőrizni és továbbvinni. Ebből a természetes kötődésből alakult ki egy olyan együttműködés, amely később a jelöltséghez vezetett. Tiszteletben tartva azonban a Kalligram Alapítvány apolitikusan szakmai mivoltát, a jelöltség miatt meg kell szakítanom az alapítvánnyal való együttműködésemet.

A jogi végzettséggel rendelkező jelöltek közül Ön került a legelőkelőbb helyre a jelöltlistán. A képviselők elsősorban jogalkotással foglalkoznak, tehát fontos lenne, ha olyan emberek ülnének a parlamentben, akik jól ismerik a jogrendszert. Miért lett akkor csupán a tizennyolcadik?

Eddig még nem szerepeltem a listán, és első nekifutásra a tizennyolcadik hely is szép eredmény. Másrészt a magam huszonnyolc évével nem számítok a jogalkotást illetően öreg rókának. A Jogi Elemzőközpontban felhalmozott tapasztalatokat kamatoztatva és új dolgokat tanulva azonban van mit nyújtanom a szlovákiai magyar közösségnek. Egy dolog, ami erőt ad, hogy rengeteg jogásszal tartom a kapcsolatot, a Jogi Elemzőközpont, de személyes kapcsolatok révén is. Sok olyan korombeli jogász van, aki biztosított arról, hogy szívesen segít majd az esetleges parlamenti munkámban. Általam nem egy jogász kerülne be a parlamentbe, hanem egy kicsit egy új szlovákiai magyar jogásznemzedék is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?