Gianni Vattimo Különbségek, konfliktusok, kulturális minimalizmus tanulmányának kulcsfontosságú gondolata jutott eszembe, amikor a Márai Sándor Alapítvány felkért Bartusz György képzőművész, egyetemi tanár méltatására annak alkalmából, hogy a tisztelt kuratórium őt jutalmazza idén a Nyitott Európáér
A Jakoby-örökség folytatója
Bartusz György művészete számomra elválaszthatatlan Jakoby Gyulától, mert személyében nevezhetjük meg azt az egyetlen magyar művészt, aki ezt a Jakoby-örökséget komolyan vette, annak 1960-as években elért alkotói csúcsát egy új csehszlovákiai művészeti közegben tovább érlelte. Bartusz György ugyanis úgy magyar művész (Cseh)Szlovákiában, hogy egy pillanatig sem kérdés számára a nemzetiség és az egyetemesség művészetben való megnyilvánulása. Pályája kezdetétől jelen van a prágai, pozsonyi és nemzetközi művészeti életben, a 60-as évek második felétől aktív szereplője és formálója a hazai művészeti történéseknek. Részt vett a mára mítosszá vált 1968-as DANUVIUS fiatal művészek biennáléján, 1967-től 1971-ig, betiltásáig tagja volt a két háború közötti korszak reduktivista irányzatait követő Konkretisták Klubjának. Csehszlovákiában az elsők között (1973–76) alkalmazta a számítógépes tervezést, mint a képzőművészeti kézírás modernista kiiktatásának egyik módszerét. A 60-as évek közepétől akcióművészettel is foglalkozik, s ehhez társul erőteljes konceptualizmusa. A 90-es években résztvevője volt az építészeti és képzőművészeti velencei biennálénak. Bartusz azonban a művészeti felsőoktatásban is jelentős szerepet vállalt, a rendszerváltást követően többek közt az ő tevékenysége révén sikerült megváltoztatni és nemzetközi rangra emelni a Pozsonyi Képzőművészeti Főiskolát, 1999-től pedig a kassai felsőfokú művészeti intézmény irányítója.
Személyében a társadalom és világ dolgairól mélyen gondolkodó embert is tisztelnünk kell, aki meggyőződésének hangot is ad. Ebben is fenntartja magának a Vattimo által megfogalmazott megkülönböztethetőséghez való jogot, amikor társaival együtt háború ellen tiltakozik. De ugyanerről a tőről fakadt 1997-es kezdeményezése, az ÁTHIDALÁS közép-európai képzőművészeti szimpózium is, amely az akkor még csonka Mária Valéria híd felépítéséért tette meg az első lépést a művészet eszközeivel.
(Részlet az elhangzott laudációból)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.