ÚJ SZÓ-HÍRPozsony. Kedden este tíz óra előtt a smeres határozati javaslat elfogadásával zárta le a parlament a katonai hírszerzés botrányainak megvitatására összehívott parlamenti ülést.
A hosszú vita nem érdekelte a védelmi minisztert
ÚJ SZÓ-HÍR
Pozsony. Kedden este tíz óra előtt a smeres határozati javaslat elfogadásával zárta le a parlament a katonai hírszerzés botrányainak megvitatására összehívott parlamenti ülést. A határozat alapján a képviselők tudomásul vették Martin Glváč védelmi miniszter információját a pénzügyi visszaélésekkel és az ingatlanpanamával kapcsolatos kiszivárgott titkos jelentés kivizsgálásáról, valamint megállapították, hogy az ügyek kivizsgálása a nyomozó szervek hatáskörébe tartozik. Az ellenzéki határozat ennél sokkal szigorúbb lett volna, kötelezte volna a minisztert, hogy jelentést készítsen a szolgálaton belül történt visszaélésekről a parlament számára.
Glváč a képviselőknek elmondta, hogy ő is aktívan részt vesz a visszaélésgyanús ügyek kivizsgálásában. „2102 lapot gyűjtöttünk össze, ebből húzott elő valaki 42-őt” – mondta a médiában megjelent információk margójára. Állítja, hogy a nyomozóhatóságok megkapták a teljes anyagot. Glváč egyben elődjére Ľubomír Galkóra próbálta kenni az ügyet. A korábbi védelmi miniszter szerint Glváč beszéde csak azt bizonyította, hogy a miniszter nagyon fél tőle. „A beszámolójának 80 százalékában engem támadott, biztosan nagyon fél tőlem” – válaszolta a miniszternek Galko.
A smeres képviselők szerint nem az a gond, hogy a kiszivárgott anyagok visszaélésekre utalnak, hanem az, hogy kiszivárogtatták azokat. „Olyan információkkal foglalkozunk, amelyek bűnözőktől származnak, mivel a titkos információk elárulásával bűncselekményt követtek el” – jelentette ki Anton Martvoň (Smer).
Ivan Švejna (Híd) szerint Glváčnak nem lenne szabad elbagatellizálnia az ügyet. „A miniszternek azonnal fel kellene mentenie a munkavégzés alól azokat, akik gyanúba keveredtek” – jelentette ki a parlamenti képviselő. Az ügyben nyilvánosságra került dokumentumokban szerepel Ľubomír Skuhra, a katonai titkosszolgálat (VSS) jelenlegi vezetőjének, és helyettesének Róbert Tibenskýnek a neve is.
Az ellenzék legtöbbször azt kifogásolta, hogy a védelmi miniszter bent sem volt a teremben. A vita elején elmondott beszámolója után ugyanis vette a táskáját, és kiment a teremből. A miniszter azzal védekezett, hogy visszatér, ha a teremben bent fog ülni minden ellenzéki képviselő, aki aláírta a rendkívüli ülés összehívását. (lpj, SITA, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.