<p>A Híd az elmúlt napok során növekvő aggodalommal követte figyelemmel a béremelést követelő iskolaügyi dolgozók és a kormány közötti tárgyalások alakulását. </p>
A Híd állásfoglalása az iskolaügyi dolgozók sztrájkjával kapcsolatban
Pozsony |
Tisztában vagyunk vele, hogy a kormány az EU hiánnyal kapcsolatos elvárásai miatt nehéz környezetben dolgozik, és nem könnyű megtalálnia azt az összeget, amely kielégítené a tanárok követeléseit. Ennek ellenére meg vagyunk győződve róla, hogy az oktatásügy kiemelt fontossága miatt erre a Fico-kormánynak meg kell találnia a lehetőségeket. Elcsépelt kijelentés de igaz, hogy az oktatásban van az ország jövője, amely a tudásalapú társadalomban még inkább igaz, mint bármikor korábban volt. Közös érdekünk az, hogy a tanári pálya a legjobb elméket vonzza, ez azonban csak megfelelő kompenzáció esetén lehetséges. Csodálatra méltó, hogy tanítóink az eddigiekben megtalálták a módot arra, hogy a juttatások alacsony szintje ellenére is elvégezzék munkájukat. Egyben örömmel tekintünk arra is, hogy a diákok is aktívan bekapcsolódtak a demonstrációkba, bemutatva ezzel a tanár-diák kapcsolatok erejét. Robert Fico kijelentéseit, amelyben a tüntető fiatalokat bábuként állította be, arrogáns és a valóságtól elrugaszkodott dolognak tartjuk, amely az önkényuralmi idők hatalmi reflexeire emlékeztet. Emlékezhetünk és emlékeznünk is kell, akkor mi lett a vége a fiatalok utcára vonulásának. Csalódást keltő viszont az iskolaügyi szakszervezetek eddigi tevékenysége. Az elmúlt napok során többször is olyan információval kerestek meg bennünket szimpatizánsok, hogy a szakszervezetek nem tájékoztatják őket a tárgyalások állásáról, és hogy bizalmuk bennük alacsony. Ez érthető, nem utolsósorban azért is, mert a tárgyaló küldöttséget a Smer egy korábbi önkormányzati képviselőjelöltje vezeti. A helyzet megoldódása után éppen ezért szükségesnek látszik ezen szakszervezet működésének felülvizsgálata, beleértve azt is, hogy miért nem került létrehozásra egy olyan sztrájkalap, amely lehetővé tette volna a munkát beszüntetők tartós kártalanítását és ezáltal a tanárok érdekérvényesítő képességének megnövelését. Egyben arra is szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy bár az oktatásügyi minisztérium elvileg mindenhol keresi a megoldás lehetőségét, a saját háza táján mégsem nézett körül elég tüzetesen. A minisztérium alatt több olyan intézmény is működik, amely felesleges illetve túlsúlyos. Ezen szervezetek felülvilágítása esélyt adna egy hatékonyabb gazdálkodásra, a felszabaduló pénzek pedig részét képezhetnék a béremelésnek. Ideje lenne, hogy Dušan Čaplovič miniszter úr a felelősség elhárítása helyett magára vállalná azt és tevőlegesen részt venne a probléma megoldásában – elvégre ezért ő a miniszter. Tiszteletünket fejezzük ki a sztrájkot stafétában folytató pozsonyi iskoláknak, illetve az országszerte demonstrálóknak is, Trencsénben, Nyitrabányán (Handlová) és máshol. A továbbiakhoz a tanároknak kitartást, a kormánynak pedig több sikert és tisztább prioritásokat kívánunk!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.