A hitelkamatok tovább nőnek, miközben az euró dollárral szembeni gyengülése miatt az elkövetkező időszakban még nagyobb sebességbe kapcsolhat az infláció, amit a bérek növekedési üteme nem lesz képes ellensúlyozni. Mi vár ránk az elkövetkező hónapokban a gazdasági elemzők szerint?
A gazdasági elemzők szerint egyre szegényebbek leszünk
„Én már nem aggódnék túlságosan a hitelek elérhetősége miatt. Ugyanakkor azt látjuk, hogy a hitelkamatok felfelé kúsznak, bár közel sem olyan mértékben, mint például Csehországban. Amikor azonban a hitelkamatok elérik a 3-4%-os szintet, a jelzáloghitelek iránti érdeklődés egész biztosan visszaesik” – mondta el Vladimír Baláž, a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) prognosztikai intézetének a vezető kutatója a Kreston Slovakia tanácsadó társaság szakmai konferenciáján. Arra is rámutatott, hogy az elmúlt napokban elérte a paritást az euró/dollár árfolyam, vagyis 1 euró ugyanannyit ér a pénzpiacokon, mint 1 amerikai dollár, amire 20 éve nem volt példa. „Bár még nem tudjuk, hogyan alakul majd a helyzet, az euró dollárral szembeni további árfolyamcsökkenése azonban szinte biztos, és ennek a hatása rendkívül összetett” – figyelmeztet Baláž. Szerinte a gyenge eurónak köszönhetően az európai áruk, különösen az autók és az LCD-panelek versenyképesebbek lesznek a kínai és amerikai teremékekkel szemben. A közgazdász azonban hozzátette, hogy a hátrányok, amelyek abból adódnak, hogy mennyivel lesz drágább a kőolaj és a földgáz Szlovákiában, jócskán felülírják az előnyöket. „Ami biztos, hogy szegényebbek leszünk, mert az energiaköltségek nemcsak közvetlenül, hanem közvetve, az áruk és az élelmiszerek árán keresztül is megjelennek a háztartások életében, így az infláció biztosan magasabb lesz. Ezt pedig a bérnövekedés nem tudja kompenzálni. Az erős dollár így ártani fog nekünk, csökkentve a háztartások jövedelmét” – állítja Baláž.
„A magas, jóval 10% feletti inflációtól való félelem sokkal nagyobb, mint az, hogy nagyobb kamatot kell fizetni a jelzáloghitelért. Különösen a kisebb városokban sokan a megtakarított pénzükből vásárolnak ingatlant, hogy megóvják a pénzünket az elértéktelenedéstől” – nyilatkozta Ján Palenčár, a Szlovákiai Ingatlanirodák Nemzeti Szövetségének (NARKS) az elnöke. Szerinte a bankszektor Szlovákiában és Európában ma egészséges, így nem számít arra, hogy megismétlődik a gazdasági világválság és az ingatlanbuborék 2008-ashoz hasonló kipukkadása. „Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a lakosság ingatlanvásárlás iránti érdeklődése valós, egyáltalán nem spekulatív” – hangsúlyozta Palenčár, aki az ingatlanárak jelenlegi gyors növekedését eltúlzottnak tartja. „Az ingatlanárak 23%-os évközi növekedését az idei első negyedévben indokolatlannak tartom, a normális drágulás 2-3%-kal az aktuális infláció felett mozogna. Vagyis, ha ma valamivel több mint 10%-os inflációról beszélünk, legfeljebb 15%-os éves drágulás lenne indokolt” – vallja a NARKS elnöke.
Július Činčala, a Kreston Slovakia tanácsadói tevékenységének a vezetője emlékeztetett arra, hogy az Európai Központi Bank (EKB) teljesen más forgatókönyvet választott, mint például a Cseh Nemzeti Bank (ČNB), vagyis nem fogja megengedni a kamatok jelentős emelését. „A személyes véleményem az, hogy a jelzáloghitelek 3-4%-os kamatlábai még mindig nagyon vonzóak lesznek. Úgy vélem, és más kollégák is így érvelnek, hogy az 5%-os kamatláb lenne a normális szint” – tette hozzá Činčala.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.