Három hét, három tüntetés, több tízezer ember az utcákon – ez a Tisztességes Szlovákia mérlege
A főtüntetést lefújták, de sokan így is utcára mennek ma
Bár a Tisztességes Szlovákiáért pozsonyi tüntetésének szervezői lefújták a mai tömegrendezvényt, Pozsony nem marad tüntetések nélkül, és országszerte is sok városban demonstrálnak majd.
A tüntetéssorozat többi szervezőjét meglepte a pozsonyi szervezők döntése, a Denník N napilapnak többük úgy nyilatkozott, még szerda este is kapcsolatban voltak,és akkor mégszó sem volt az akció lefújásáról.
Sok helyen lesz tüntetés
Bár a nagy tömegrendezvény elmarad, a fővárosban azért így is lesz megmozdulás: több pozsonyi főiskola hallgatói jelezték, hogy pénteken délután fél öttől csendes menetet indítanak a Komenský Egyetem Šafárik téri épülete elől az Sznf térre, ahol gyertyát gyújtanak a meggyilkolt Ján Kuciakért és Martina Kušnírováért.
A tüntetések folytatódnak Kassán, Eperjesen, Besztercebányán, Brünnben és Nyitrán is, Zlatica Kušnírová, Martina édesanyja pedig Nagymihályon és Homonnán is beszélni fog.
Értetlenség
A tüntetők jó része a közösségi oldalakon nem tudja mire vélni az akció lefújását, rengeteg dühös ís értetlenkedő hozzászólás érkezett a tüntetés Facebook-eseményéhez. „Hatalmas hiba volt ez, Fico és Kaliňák jót röhögnek” – írja az egyik szimpatizáns. Grigorij Mesežnikov politikai elemző lapunknak azt mondta, szerinte is kicsit elhamarkodott a döntés, ám a kérdést egyáltalán nem lehet olyan vonatkozásban vizsgálni, hogy itt a politika nyert volna a polgári társadalom ellen. „Az elmúlt hetek a polgári társadalom győzelmét hozták a politikusok tekintélyelvű és klientelista tendenciái felett. A polgári társadalom nélkül Fico továbbra is kormányfő, Robert Kaliňák pedig belügyminiszter lenne, megrázták volna magukat, és folytatták volna” – vélekedik a politikai elemző. Szerinte az valóban kellemetlen lehet sokaknak, hogy ismét az utcára terveztek menni, de ezt semmiképpen sem lehet a politika győzelmeként értékelni.
Elhamarkodott döntés
Mesežnikov úgy gondolja azonban, hogy nem volt teljesen jó döntés a szervezők részéről lefújni a megmozdulást, és nem ért egyet azzal az érvükkel, hogy a további lépések polarizálnák a társadalmat. „Nézzük csak meg, szerdán hányan tüntettek Kiska ellen az elnöki palota el. Körülbelül kétszázan. A legutóbbi pozsonyi tüntetésen pedig 65 ezren voltak. A szervezők a tüntetésekkel a társadalom többségének nézőpontját fejezték ki” – magyarázta. Szerinte a pénteki tüntetést abban a szellemben tarthatták volna meg, hogy az új kormány felé küldenek ezzel egy nagyon erős és egyértelmű jelzést, mit várnak el tőlük.
Tüntetés a Híd előtt
Egy Tisztességes Magyar Képviseletért Mozgalom elnevezésű csoportosulás a Híd székháza elé jelentett be tüntetést pénteken délutánra. A mozgalmat Samu István, az MKP elnökségi tagja képviseli, de azt mondja, a pártnak semmi köze a megmozduláshoz, magánemberként, civil aktivistaként szervezi azt. A mozgalom szerinte több polgári társulás aktivistáiból áll, akik Bugár Béla Híd-elnök visszavonulását követelik, és arra kérik a Híd képviselőit, ne szavazzanak bizalmat az új kormánynak. Samu kérdésünkre nem pontosította, kik a mozgalom mögött álló aktivisták.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.