Két véglet. A Profesia Days állásbörzén az is kiderült, hogy a legnagyobb munkaerőhiány a vendéglátóiparban és a számítógépes szektorban van.
A fiatalok sem akarnak minimálbérért dolgozni
A gazdasági növekedés lassulása miatt a hazai cégek már nem keresnek annyi új alkalmazottat, de több ágazatban továbbra is munkaerőhiány van – ezen csak rontottak a kormány szociális intézkedései.
Az alkalmazottak toborzása az éttermek és számítógépes cégek számára a legnagyobb gond – derül ki a munkapiaci elemzésekkel foglalkozó Profesia társaság felméréséből. Az idegenforgalmi szolgáltatásokban, éttermekben dolgozóknak nagyjából a fele 15 és 24 év közötti, döntő többségük 34 évnél fiatalabb.
„Ezek az ágazatok ugyan azok közé tartoznak, amelyek a vonzóak a fiatalok számára, de nem lehet őket sokáig megtartani az alacsony bérek miatt”
– nyilatkozta Nikola Richterová, a Profesia szóvivője a pozsonyi Profesia Days állásbörze tegnapi megnyitóján. A Profesia igazgatója, Ivana Molnárová szerint az említett ágazatok problémáinak fő oka az éttermi vállalkozások által fizetett rendkívül alacsony bér.
„Sok ilyen vállalkozás ráadásul gyakran feketén fizeti az alkalmazottait, ez pedig hosszú távon elfogadhatatlan, hiszen ez a szociális biztosításon és a majdani nyugdíjon is meglátszik. A fiatalok szívesen mennek pincérnek, hogy gyorsan pénzhez juthassanak, de a többségük gyorsan továbbáll, ha jobb munkát talál. Akik már hitelt törlesztenek, el kell tartaniuk a családjukat, azoknak az éttermek, bárok által fizetett minimálbér eleve elfogadhatatlan” – tette hozzá Molnárová.
„A fő gond, hogy az idősebb generációkhoz tartozók köréből eleve kisebb a kínálat, a fiatal pályakezdőkből pedig nincs olyan sok, hogy teljes mértékben kielégítse a keresletet, a cégek között így hatalmas harc folyik az alkalmazottakért”
– mondta Ivana Molnárová. Míg a számítógépes cégek jobban meg tudják fizetni az alkalmazottaikat, az idegenforgalmi szolgáltatások, szállodák, éttermek, cukrászdák esetében erre az elkövetkező időszakban sem számíthatunk. Épp ellenkezőleg, a most leköszönő kormány által hozott szociális intézkedések miatt alaposan megugrottak a bérköltségek, az elkövetkező időszakban így még több vállalkozó szánhatja majd el magát arra, hogy az alkalmazottait inkább feketén fizesse.
Hogy pontosan milyen mértékben nőttek a cégek bérköltségei, azt az INESS gazdaságkutató intézet által működtetett cenazamestnanca. sk honlapon lehet felmérni. Példaként egy olyan, 30 éves alkalmazottat vehetünk, akinek a bruttó havi alapbére 900 euró, havonta 20 túlórája van, éjszakai műszakban havi 48, szombaton és vasárnap pedig 8-8 órát dolgozik.
„Ha a kormány által bevezetett összes intézkedést figyelembe vesszük, egy ilyen alkalmazott bérköltsége csak az idei év elejétől havi 52 euróval nőtt, megközelítve az 1880 eurót”
– mondta Martin Vlachynský, az INESS elemzője.
(mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.