A férfi számít elsődleges pénzkeresőnek

Pozsony. A férfi és női alkalmazottak bére közti különbség számos okra vezethető vissza. Magyarázatként szolgálhat, hogy aránylag kevés a magas beosztású női vezető, illetve a család mellett csak kevés hölgynek sikerül karriert befutni.

Pozsony. A férfi és női alkalmazottak bére közti különbség számos okra vezethető vissza. Magyarázatként szolgálhat, hogy aránylag kevés a magas beosztású női vezető, illetve a család mellett csak kevés hölgynek sikerül karriert befutni.

Szlovákiában még mindig a hagyományos családmodell tartja magát, melynek íratlan törvényei alapján a férfi számít az elsődleges pénzkeresőnek, a nőre pedig mindenekelőtt a háztartás vezetése, a családról, illetve a gyerekekről való gondoskodás kötelessége hárul. Erről tanúskodnak a családi munkamegosztásról készült felmérések is.

Az IVO társadalomkutató intézet vonatkozó adatai szerint a nők 80%-a elsősorban vagy kizárólag otthoni teendőket lát el, vagyis süt, főz, takarít.

Ami a gyermeknevelést illeti, kiegyenlítettebbek a szerepek a családban. A megkérdezett családanyák 68%-a állította, hogy elsősorban rájuk hárulnak a gyermek nevelésével kapcsolatos feladatok. Érdeklődésre tarthat számot, hogy míg a nők 68, a férfiaknak csupán 56%-a tartja ideálisnak a teljes munkamegosztást a családban.

Miközben a honi családtámogatási rendszer univerzális alapokon nyugszik, vagyis a nőkön kívül a férfiak is részesülhetnek gyermekgondozási segélyben, a gyermek hároméves koráig, az említett juttatást a férfiaknak csupán 2,5%-a igényli. Mivel csak az egyik szülő kérvényezheti a gyermekgondozási segélyt, általában a kisebb jövedelmű házastárs, az esetek döntő többségében a nő marad otthon a gyermekkel. Ez a tény nagyban elősegíti a hagyományos családmodell fennmaradását. A családanyák úgyszólván kénytelenek lemondani karrierjükről, mivel munkavállalóként kisgyermekük elhelyezése komoly gondot jelent számukra.

A bölcsődék megszűnésével hatalmas teher hárult a kisgyermekes családokra, főként az édesanyákra. Intézményi háttér híján a családoknak nagy lemondások árán maguknak kell gondoskodniuk gyermekükről hároméves koráig. Az óvodák ugyanis általában csak négyéves kortól fogadják a csemetéket.

A nemek közti bérollóhoz hozzájárul az a tény is, hogy a nők egy része eleve rosszabbul jövedelmező pályákon helyezkedik el; a legalacsonyabban fizetett foglalkozási ágakban nagyon magas a nők aránya, például az alapfokú oktatásban, ahol köztudottan alacsonyak a fizetések. Jelenleg csupán kilenc férfi óvodai pedagógust tartanak nyilván. Az alapiskolák alsó tagozatán tevékenykedő tanítók 84%-a nő. Fordított a trend a felsőoktatásban. Az egyetemi oktatók 42,6%-a nő. (ervé, osf)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?