Még mindig tart a Robert Fico elleni merénylet vizsgálata (TASR-felvétel)
A Demokratákon csattanhat a Fico elleni merénylet
Könnyen elképzelhető, hogy a rendőrség valóban talált ellenzéki szálat a Robert Fico miniszterelnök elleni merénylet kivizsgálásában – ugyanis fényképek és videók alapján a Demokraták pártjának tisztviselőit is kihallgatták a lövöldözés kapcsán.
A miniszterelnök folyamatosan hangoztatott állítása, miszerint a nyugdíjas Juraj Cintula, aki a kormány nyitrabányai kihelyezett ülésének helyet adó épület előtt több lövéssel is megsebesítette Ficót, valójában ellenzéki aktivista. Bár a kormányfő elvileg nem tekinthetne bele a rendőrségi nyomozati anyagokba, az ellenzéki szálról több alkalommal is beszélt. A múlt héten nagy port kavart hír szerint a támadás kapcsán készülő jelentés elkészítésébe állítólag a Szlovák Információs Szolgálatot is bevonták – a kormányfő tagadta ezeket az értesüléseket. Az öt hónapja történt merényet ügyében folytatott vizsgálat részleteiről a nyilvánosság továbbra sem értesülhetett.
Az aktuality hírportál információi szerint az ügyben érintett ellenzéki párt a jelenleg parlamenten kívüli, de a mérések szerint öt százalék körüli támogatottsággal rendelkező Demokraták. A bűncselekményt vizsgáló hatóságok szerint ugyanis a merénylő egy másik kihelyezett kormányülésen, Alsókorompán (Dolná Krupá) is részt vett a kormányellenes demonstráción. Azon a megmozduláson ellenzéki aktivisták mellett a Demokraták képviselői is jelen voltak. Egyikük a párt elnökségi tagja, a nagyszombati kerületi tevékenységeket is koordináló Marek Polonec – a férfi több fotó és videófelvétel tanúsága szerint Cintula mellett állt az események és elképzelhető, hogy néhány szót is váltottak egymással. Polonecet a rendőrség már beidézte és kihallgatta, a helyi politikus tagadta, hogy ismernék egymást a férfival. Elmondása szerint Cintula csak odacsapódott a Demokraták transzparensekkel tüntető csoportjához.
A rendelkezésre álló információk szerint a hatóságok korábban a Demokraták két ismertebb politikusát is beidézték az ügy kapcsán és tanúként hallgatták meg. Vallomást tett Jaroslav Naď, a párt elnöke (aki Eduard Heger volt kormányfőt váltotta a tisztségben), valamint Hamran István volt rendőrfőnök is, aki a Demokraták listáján indult az Európai parlamenti választáson. A hatóságok szerint a két politikus kijelentései hozzájárulhattak ahhoz, hogy a támadó elszánta magát a Fico elleni támadásra – Naď és Hamran teljesen alaptalannak tartják a felvetéseket, véleményük szerint azért kerültek a kormány célkeresztjébe, mert a koalícióban valójában a párttól tartanak. A Demokraták parlamenten kívüli formációként is az egyik legláthatóbb aktív ellenzéki erőnek számít, a párt legutoljára egy népszavazási kezdeményezést hirdetett meg a Fico-kormány mandátumának lerövidítésére – az aláírások gyűjtésének üteme elmarad a várttól.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.