60 százalékkal nőtt a gazdasági bűnözés

ÖSSZEFOGLALÓPozsony. A Fico-kabinet gazdasági bűnözők ellen indított harcában egyelőre a bűnözők állnak nyerésre, a jelenlegi kormány 2012-es hatalomra lépése óta ugyanis 60%- kal nőtt a gazdasági bűnözés – derül ki a PricewaterhouseCoopers (PwC) tanácsadó társaság tegnap közzétett elemzéséből.

ÖSSZEFOGLALÓ

Pozsony. A Fico-kabinet gazdasági bűnözők ellen indított harcában egyelőre a bűnözők állnak nyerésre, a jelenlegi kormány 2012-es hatalomra lépése óta ugyanis 60%- kal nőtt a gazdasági bűnözés – derül ki a PricewaterhouseCoopers (PwC) tanácsadó társaság tegnap közzétett elemzéséből. Eszerint 2011-ben még csak a cégek alig 21 százaléka esett a gazdasági bűnözők áldozatául, idén erről már a 34 százalékuk számolhatott be. A gazdasági bűnözés leggyakoribb formájának továbbra is a sikkasztás számít. Ez utóbbit a hatályos jogszabályok szerint az követ el, aki a rábízott idegen dolgot jogtalanul eltulajdonítja vagy azzal sajátjaként rendelkezik. A sikkasztás az összes gazdasági jellegű bűncselekmény 54 százalékát teszi ki, ami azonban már jelentős csökkenés a három évvel korábbi 94%-hoz képest. Ezzel párhuzamosan azonban a 2011-es 17-ről 31 százalékra nőtt a korrupciós ügyek aránya. Az egyedüli részterület, amelyben „lemaradunk” a fejlettebb országoktól, az a számítógépes bűnözés, míg ez utóbbi a gazdasági bűncselekményeknek világszerte átlagosan a negyedét teszi ki, Szlovákiában 12%.

„Az elmúlt két évben a szlovákiai cégek ötödétől követeltek kenőpénzt, csaknem minden második cégvezető pedig úgy gondolja, hogy a korrupció miatt estek el egyes megrendelésektől” – nyilatkozta Michal Kohoutek, a PwC igazságügyi szolgáltatásokkal foglalkozó részlegének a vezetője. A most közzétett felmérés szerint a gazdasági bűnözők áldozatául esett cégek csaknem kétharmada közvetlenül több mint 100 ezer dolláros (72 823 euró) kárt szenvedett emiatt, a tizedüknél ez az összeg meghaladta az 5 millió dollárt (3,6 millió euró).

Kik az elkövetők? A PwC szerint az esetek 58 százalékában külső elkövetőkről van szó, vagyis olyanokról, akik nem az adott cég munkatársai. Minden második elkövető az áldozatul esett cégek üzletfelének számít. Velük az esetek döntő többségében felmondták a szerződést, a belső elkövetőket pedig kirúgták. „A szlovákiai cégek általában rendkívül kis megértést tanúsítanak a gazdasági bűnözés elkövetőivel szemben” – jegyezte meg Kohoutek. (mi, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?