A minisztérium projektjének keretében több mint 300 millió eurót különítettek el.
300 eurós és 8 ezer eurós támogatást ad a munkaügyi minisztérium
A projekt számos programot tartalmaz a fogyatékkal élők számára. „A projektet április elsejétől indítjuk el azzal a céllal, hogy az igénylőknek már májusban elkezdhessék a pénzbeli juttatások folyósítását” – mondta Erik Tomas munkaügyi miniszter. „Azokat az embereket szeretnénk bevonni, akik tartósan munkanélküliek, alacsony képzettségűek, fogyatékkal élnek, vagy a 30 év alattiak, illetve 50 év felettiek közé tartoznak a veszélyeztetett csoportokból. Célunk, hogy ezeket az embereket munkába állítsuk” – mondta.
Hozzátette, jelenleg 140 ezer hátrányos helyzetű álláskereső van Szlovákiában. „Ez a regisztrált munkanélküliek több mint 80 százalékát teszi ki. Nagy figyelmet fordítunk rájuk, és ez az országos projekt elsősorban nekik és a fiataloknak szól. Készen állunk 317 millió euróval, hogy támogassuk őket a munkakeresésben, segítsük az elhelyezkedésüket és motiváljuk őket a munkába állás első hónapjaiban” – magyarázta a miniszter.
A fiataloknak szóló tanulószerződéses gyakorlati képzés azoknak a jelentkezőknek szól, akik nem rendelkeznek egyetemi diplomával. „Háromtól hat hónapig terjedő időszakra helyezzük el őket egy munkahelyen, és a létminimumnak megfelelő anyagi juttatást biztosítunk számukra, ami havi 269 euró” – magyarázta a munkaügyi tárca vezetője. Elmondása szerint ez a program a múltban sikeres volt, és a jelentkezők akár 80 százaléka is elhelyezkedett ezt követően.
A munkaügyi minisztérium az anyagi szükségletek után járó juttatásban részesülőket szeretné motiválni a munkavállalásra. Fél évig a fizetésükön felül havi 150 eurót, a következő hat hónapban pedig havi 75 eurót kapnak a munkaügyi hivataltól.
Ami a mentorált elhelyezkedést illeti, a minisztérium egy évig közvetlenül hozzá kíván járulni az álláskereső béréhez, ugyanakkor három hónapig hozzájárul egy mentor béréhez is, aki segít az új munkavállaló elhelyezkedésében a vállalatnál. A próbaidőre történő munkavégzés projektje viszont azon alapul, hogy a munkanélkülieket három hónapos próbaidőre helyezik el egy vállalatnál. Bár fizetést nem kapnak, a munkaügyi hivataltól a létminimumnak megfelelő, azaz 269 eurós juttatást kapnak.
„Azoknak is segítünk, akik magánvállalkozóvá akarnak válni. Egyszeri 7 721 eurós juttatással támogatjuk őket, de előtte karrier-tanácsadást kapnak a munkaügyi hivataltól, és be kell nyújtaniuk egy üzleti tervet” – magyarázta a miniszter. Más projektek a fogyatékkal élőket segítik. Minden olyan védett műhely, amely be tudja juttatni az alkalmazottját a szabad munkaerőpiacra, legfeljebb hat hónapig 282 és 470 euró közötti támogatást kap.
A foglalkoztatási szolgáltatásokról szóló törvény értelmében a következők minősülnek hátrányos helyzetű álláskeresőknek:
- a 26 év alatti állampolgárok,
- 50 év feletti állampolgárok,
- olyan állampolgárok, akik legalább 12 egymást követő hónapon keresztül szerepeltek az álláskeresők nyilvántartásában,
- a középfokú szakképzettségnél alacsonyabb végzettséggel rendelkező állampolgárok,
- azok az állampolgárok, akik az álláskeresők nyilvántartásába való felvételüket megelőzően legalább 12 naptári hónapon keresztül nem álltak rendszeres fizetett munkaviszonyban, és nem voltak önálló vállalkozók vagy önálló vállalkozók több mint 6 egymást követő hónapon keresztül,
- harmadik országbeli állampolgárok, akik menedékjogot vagy kiegészítő védelmet kaptak,
- olyan állampolgárok, akik egyedülálló felnőttként élnek egy vagy több eltartottal, vagy akik legalább egy gyermekről gondoskodnak a tankötelezettség befejezése előtt,
(pluska)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.