<p>A jövő hónaptól pluszköltségeik lesznek a 26. életévüket betöltő egyetemistáknak. Az egészségügyi járulékot idén már nem fizeti utánuk az állam, a havi közel 50 eurót maguknak kell befizetniük. A változás főként a negyedik és ötödik évfolyam hallgatóinak egy részét érinti.</p>
26 felett drágább a tanulás
46,06 euró - ennyivel drágulnak a tavaly év végéig 26. életévüket betöltő hallgatók egyetemi tanulmányai. Az érintetteknek a hónap végéig jelentkezniük kell egészségügyi biztosítójuknál. A hallgatói jogviszonyban levők egészségügyi járulékát eddig az állam fizette. A változás a tavaly elfogadott takarékossági csomag része. Módosult az egészségügyi biztosításról szóló törvény, és bővült a járulékfizetők köre. A rendelkezés a nappali tagozatos hallgatókra vonatkozik, a levelező tagozatosok esetében vagy a munkáltató fizeti a járulékot - ha a diák tanulmányai mellett dolgozik is -, vagy az állam, ha a hallgató munkanélküli. Az érintetteknek a járulékot februárban kell először befizetniük. A doktorandusz-hallgatókat nem érintik a változások, mert ők a stipendium után már 2007-től saját maguk fizették a járulékokat.
Az intézkedés a diákok egyáltalán nem elhanyagolható részét érinti. Az oktatásügyi tárcához tartozó Oktatásügyi Információs és Prognosztikai Intézet (UIPŠ) nem készített ilyen jellegű statisztikákat, így pontosan nem lehet megmondani, az egyetemisták hány százalékát érinti a járulékfizetés, de tény, hogy az utóbbi években nőtt azok száma, akik nem közvetlenül az érettségi után jelentkeznek egyetemre. Például az orvosi vagy az építészeti szakon a képzés hat évig tart, tehát ha valaki az érettségi után egy évvel jelentkezett egyetemre, az utolsó évben valószínűleg már fizetnie kell a járulékot.
Az ügy kapcsán újra aktivizálta magát a Diákok Sztrájbizottsága (ŠVŠ), amely a második Dzurinda-kormány idején, 2004-ben és 2005-ben több tüntetést is szervezett a tandíj bevezetése ellen.
Az ŠVŠ vezetőinek nagy része a Smerhez köthető baloldali ifjúsági tömörülésekben tevékenykedett, a mozgalom egyik irányítója és legismertebb tagja Karol Klobušický 2006-ban a Szlovákiai Kommunista Párt (KSS) listáján indult a parlamenti választásokon. A diákszervezet, amely korábban mindennemű tandíj bevezetése ellen harcolt, 2006 után gyakorlatilag beszüntette tevékenységét - nem tüntetett a Fico-kabinet idején a távutas hallgatók számára bevezetett tandíj ellen sem.
Az ŠVŠ az utóbbi hónapokban újra feléledt, ráadásul a régi gárdával - a SITA hírügynökségnek a diákszervezet nevében Karol Klobušický nyilatkozott, a hír pedig egy másik „régi“ ŠVŠ-est, Michal Feiket is megemlít. Mindketten évekkel ezelőtt befejezték egyetemi tanulmányaikat, Klobušickýnak kommunista párttagsága mellett az utóbbi években több kommersz jellegű érdekeltsége is volt.
Egy hétvégi sajtónyilatkozat szerint az ŠVŠ képviselői találkoztak a Smer és a szakszervezetek vezetőivel, és a február első hetében esedékes szakszervezeti sztrájkhoz való csatlakozásáról tárgyaltak. Klobušický tegnap cáfolta a hírt, ám egyúttal a szervezet nevében a kormány több intézkedése ellen is tiltakozott. (MSz, sán, vps)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.