Állítólag megbánta tettét. L. S., az elsőrendű vádlott az ítélethirdetéskor.
Első fokon 25 év börtönt, vagyonelkobzást kaptak azok az embercsempészek, akik 71 ember, köztük négy gyerek halálát okozták 2015 augusztusában, amikor hagyták, hogy megfulladjanak egy zárt teherautóban. A tárgyaláson megrázó részletek derültek ki az áldozatok szenvedéseiről.
Az osztrák rendőrség 2015. augusztus 26-án figyelt fel Parndorf mellett, a Bécs felé vezető autópályán egy gyanús, elhagyott teherautóra. Miután kinyitották a szlovák rendszámú jármű rakterét, a rendőrök 71 holttestet találtak. Hamar kiderült, hogy illegális menekültek voltak, akik megfulladtak a zárt konténerben. Az áldozatok között négy 14 évesnél fiatalabb gyerek és nyolc nő is volt. A magyar rendőrség néhány nappal később elfogta L. S. afgán embercsempészt és 13 társát. A büntetőper három fő vádlottja 25-25 év fegyházbüntetést kapott és örökre kitiltották őket Magyarországról. Összesen 94 millió forint vagyonelkobzást is elrendelt a bíróság.
Az ítélet felolvasásakor és indoklásakor a bíró elmondta: 2015. augusztus 26-án Mórahalmon szállítottak be 71 embert egy hűtő teherautóba, a jármű raktere 14 négyzetméter volt, nem volt benne semmilyen szellőztető berendezés. Az embercsempészek ezzel tisztában voltak, mint ahogy azzal is, hogy az ajtót belülről nem lehet kinyitni.
A nagy melegben már az indulástól számított 40 percen belül rosszul lettek az emberek, akik egyre hangosabban kezdték verni a raktér oldalát és kézzel próbálták megbontani annak szigetelését, de ez nem sikerült nekik. Az egyre erősödő zaj miatt a sofőr pánikba esett, telefonon jelentette a helyzetet a bandavezérnek, de azt az utasítást kapta, hogy ne foglalkozzon a dörömböléssel, azok bent „dögöljenek meg”.
Amikor egy alkalommal megálltak egy benzinkútnál, akkor is csak azért, hogy pótolják a hűtővizet, de a pihenőhelyen már annyira feltűnő volt az áldozatok dörömbölése, hogy gyorsan továbbhajtottak. Tankolni is úgy tudtak csak, hogy egy benzinkútról kannában vittek üzemanyagot az autóba. A jármű már az osztrák–magyar határon is feltűnést keltett, mert a személyautóknak fenntartott sorba állt be. Innen a sofőr még tovább tudott hajtani, de Parndorfnál már otthagyta az autót.
A raktér ajtajának kinyitása még ekkor sem merült fel az elkövetőkben, akik a bíró szerint végig tudatában voltak annak, hogy a bezárt áldozatok életveszélyben lehetnek, mégsem tettek semmit.
Másfél-két órán keresztül vívták haláltusájukat azok a menekültek, akik 2015 nyarán haltak meg egy zárt teherautóban az M1-es autópályán. A Kecskeméti Járásbíróságon megrázó részletek derültek ki az áldozatok szenvedéseiről.
A tavaly Kecskeméten kezdődött perben most hirdettek elsőfokú ítéletet. Az első-, másod-, harmad-, és negyedrendű vádlottat egyaránt 25-25 év fegyházra ítélte a bíróság embercsempészet, emberölés miatt. A bíróság szerint a vádlottak ezt bűnszervezet tagjaként követték el, az érintettek védői szerint ez a tényállás nem állt meg.
Az elsőrendű vádlott volt a bandavezér, a másodrendű vádlott szerezte be a kamionokat, amikkel az embereket csempészték, ő toborozta a sofőröket, de időnként az autók kísérésében is részt vett. A harmadrendű vádlott felvezetőként kísérte az embercsempész járműveket, végül a negyedrendű vádlott vezette a teherautót. A többi vádlottat bűnszervezet tagjaként elkövetett embercsempészésért ítélték el, a legsúlyosabb ítélet 12 év volt, de jellemzően 3-6 évet kell majd a börtönben tölteniük.
Az eset 2015. augusztus 26-án történt, amikor a magyarországi Mórahalomról induló járművet az osztrák Parndorf mellett parkolták le az embercsempészek. A bíró szerint a különös kegyetlenség is megállapítható, mert a 71 ember az átlagosat lényegesen meghaladó mértékű szenvedést kellett, hogy átéljen. A zárt, sötét, zsúfolt raktérben különösen nagy szenvedést okozhatott a tudat, hogy megfulladhatnak, ez ráadásul lassan, elhúzódva következett be, voltak, akik akár öt órán át is életben maradhattak, körülvéve meghalt társaikkal.
Az elítéltek tudták, hogy gond van, emiatt hívták a bandavezért is, aki azzal rázta le őket, hogy ne foglalkozzanak a dörömböléssel, azok bent „dögöljenek meg”. Mégsem próbáltak segíteni az áldozatokon, akik közül egy sem élte túl a halálutat. Az ítélet nem jogerős.
Kósa András
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.