Pozsony. A statisztikai hivatal demográfiai kutatóintézete által készített hosszú távú előrejelzés szerint 2050-re akár egymillió fővel is csökkenhet Szlovákia lakosainak száma. „Ez azonban a legpesszimistább prognózis, s a legkevésbé valószínű, hogy beválik” – mondta lapunknak Boris Vaňo, az intézet vezetője.
2050-re lakosságfogyás
Pozsony. A statisztikai hivatal demográfiai kutatóintézete által készített hosszú távú előrejelzés szerint 2050-re akár egymillió fővel is csökkenhet Szlovákia lakosainak száma. „Ez azonban a legpesszimistább prognózis, s a legkevésbé valószínű, hogy beválik” – mondta lapunknak Boris Vaňo, az intézet vezetője. Az ország lakossága viszont – a bevándorlók számának emelkedése ellenére –2020-tól fogyni fog, így ötven év múlva Szlovákia lakosainak száma a mai 5,4 millióról mintegy 4,8 millióra esik vissza. „Az országos átlaghoz hasonló vagy valamivel erősebb lesz a magyar nemzetiségű lakosság számának fogyása, mivel ez a tendencia már megmutatkozott az előző években is” – véli Vaňo. Külön tanulmány készült a roma etnikumú lakosság számának alakulásáról, mivel az jelentősen eltér a többségi nemzet és valamennyi más nemzeti kisebbség demográfiai mutatóitól. Az összlakosság számának csökkenésével ellentétben növekszik a romák száma, habár nem olyan drámai módon, mint azt többen jelezték. Az éves növekedés üteme ugyan 2010-ig még várhatóan gyorsul – ekkorra éves szinten eléri a mintegy 6 500 fős növekedést –, ezt követően azonban lassulni kezd, és a mai mintegy 380 ezer főről 2025-re csak 520 ezerre emelkedik; ez akkor az összlakosságnak mintegy 10 százalékát jelenti majd. A roma lakosság számának emelkedését jelentősen befolyásolja az etnikum integrálódása a többségi társadalomba: ha az integráció gyorsul, lassul az éves népszaporulat. Az összlakosság és ezen belül a természetes népszaporulat csökkenése megállíthatatlan folyamatnak tűnik, ugyan pozitívan hathatnak rá egyes szociálpolitikai intézkedések, de teljesen nem tudják megállítani. A természetes szaporulat már az idén alacsonyabb volt, mint az elhalálozások száma, de a kutatók szerint a bevándorlásnak köszönhetően csak 2020 után csökken Szlovákia összlakossága. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2025. 01.09.
Hallgass bele az Új Szó napi közéleti podcastjába!
2024. 03.20.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.