Ján Šanta, a Speciális Ügyészi Hivatal (ÚŠP) ügyésze 14 év börtönbüntetést kért a Markíza-váltók hamisítása ügyében vádolt Štefan Á.-ra.
14 év börtönbüntetést kért Štefan Á.-ra az ügyész
Az ügyész javasolta a bazini Speciális Büntetőbíróságnak (ŠTS), hogy mondja ki Štefan Á. bűnösségét, azt, hogy bűnrészesként hamisításban, pénzhamisításban, valamint pénz és értékpapírok jogosulatlan előállításában vett részt.
Az ügyész javasolta, hogy a bíróság szabjon ki a vádlottra 5000 eurós pénzbírságot és helyezze pártfogói felügyelet alá. Záróbeszéde végén Šanta hangsúlyozta, hogy a vádlott által elkövetett bűncselekmény sokkal kevésbé súlyos, mint amit a váltók ügyében elítélt Marian Kočner üzletember és Pavol Rusko, a Markíza televízió volt igazgatója elkövetett. Šanta elmondta, Štefan Á. korábban becsületesen élt, mindössze három közlekedési szabálysértés miatt szabtak ki rá bírságot, de hogy eltarthassa a családját, Kočnerrel és Ruskóval együtt részt vett a váltóhamisításban. Az ügy be fog vonulni a szlovák kriminalisztika történetébe.
Šanta után Peter Kubina, a Markíza televízió jogi képviselője mondta el záróbeszédét. A Speciális Büntetőbíróság kedden (szeptember 28.) lezárta a bizonyítási eljárást.Kubina szerint a 2018-as Threema-üzenetek kulcsfontosságú bizonyítékok. Kiderült belőlük, hogy Kočner és Štefan Á. között baráti kapcsolat volt. A jegyzőkönyvekből pedig kiderült, hogy Kočner utasította Štefan Á.-t, hogyan tanúskodjon a váltóügyben, hogy eltussolja az ügyet. Közösen készültek valamire, amivel át-dátumozhatták volna a váltók előállítását. Kubina arra kérte a bíróságot, állapítsa meg a vádlott bűnösségét, és kötelezze kártérítés megfizetésére.
Tomáš Kamenec, a televízió másik ügyvédje szerint a vádlott Kočnerrel együtt hamisította a váltókat. „Pénzt akartak szerezni a sértettől. Nyilvánvaló, hogy a vádlott részt vett legalább két váltó hamisításában. Tisztában volt azzal, milyen célból hamisították a váltókat, és Kočnerrel és Ruskóval közös célja az volt, hogy egy harmadik fél kárára gazdagodjanak meg" - hangsúlyozta a védőügyvéd. Szerinte a védelem nem terjesztett elő olyan bizonyítékot, amely megkérdőjelezte volna a váltókat vizsgáló szakértők szakvéleményét. „Elképzelhetetlen, hogy 15 év után senki sem tudott a váltókról” - mondta Kamenec. A Szlovák Információs Szolgálat (SIS) bázisában nincs nyoma a 2000-ből való váltók létezésének.
Štefan Á. ügyének tárgyalása tavaly november végén kezdődött. A vádlott tagadja bűnösségét, azt állítja, nem hamisított váltókat, a 34,5 millió euró értékű váltók valódiak. Korábban vádlottként szerepelt abban az ügyben, amelyben a Legfelsőbb Bíróság januárban jogerősen 19 év börtönbüntetésre ítélte Pavol Ruskót, a Markíza televízió volt igazgatóját és Marian Kočner üzletembert. Štefan Á. ügyét, akit a Gamatex-ügyben Kočner jobbkezeként emlegettek, végül külön eljárásban tárgyalták. Tanúként hallgatták ki a két elítélt 2019 júliusi tárgyalásán.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.