Vasárnap rendezik a magyarországi országgyűlési választások második fordulóját. Csupán 45 körzetben dőlt el az első fordulóban a párharc, vagyis csak ennyiben tudta megszerezni az egyik jelölt a szavazatok több mint ötven százalékát, 131 körzetben voksismétlés lesz.
131 egyéni mandátum dől el
A második fordulóban összesen 201 mandátum sorsáról dönthetnek a választók. Ebből 131-et az egyéni jelöltek szerezhetnek meg, a többi mandátumot az országos listáról, a töredékszavazatok alapján osztják ki a pártok között. Az első fordulóban a 45 egyéni jelölt mellett a területi listáról 140-en kerültek be a parlamentbe. A maradék egyéni választókerületekben 12 helyen indul a második fordulóban három jelölt, a többinél két jelölt közül választhatnak a szavazók. Egyéniben összesen tehát még 274 jelölt verseng a mandátumokért.
A második fordulóban már csak egyéni jelöltekre lehet szavazni, mivel valamennyi területi listás szavazás érvényes és eredményes volt az első fordulóban. Most már nincs olyan szabály, hogy a szavazatok minimum felét meg kell szereznie a jelöltnek (bár azokban a körzetekben, ahol csak ketten indulnak, mindenképpen megszerzi), így aki a legtöbb voksot kapja, azé a mandátum.
Az előzetes latolgatások szerint alakultak a visszalépések. A 131 körzetből hétben (az MSZP támogatásával indul Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke, Pető Iván, Szent-Iványi István és Mécs Imre budapesti, valamint Gál István balmazújvárosi, Török Gusztáv Andor kalocsai és Kocsis Imre Antal szekszárdi szabad demokrata képviselőjelölt) visszaléptette jelöltjét a gyengébben álló SZDSZ-es javára az MSZP, míg 71-ben a liberálisok léptek vissza a szocialisták javára. A Munkáspárt jelöltjei is mind visszaléptek, ők is a szocialistákat támogatják. A Centrum jelöltjeire bízta, hogy visszalépnek-e a második fordulóban, s ha igen, ki javára. Jelöltjeik többnyire nem indulnak a második fordulóban, ők az ellenzéket támogatják, így az elnök Kupa Mihály és a nagyon jó eredményt elért Gyenesei István is. A MIÉP minden jelöltjét visszaléptette a Fidesz-MDF javára, a négy állva maradt kisgazda közül három visszalépett, de ők nem határozták meg, kinek a javára. Van olyan megyei szervezete Torgyánéknak, amely inkább az MSZP-t támogatja.
A jászapáti központú egyéni választókerületben, miután újraszámolták a szavazatokat két harmadik helyezettet hirdettek. Az első fordulóban, szocialistaként győztes Szekeres Imre javára visszalép ugyan az eddig egyedüli harmadikként jegyzett szabad demokrata Magyar Levente, ám a második legtöbb szavazatott szerzett fideszes Járvás István javára is visszalép az immár holtversenyben harmadik helyezett, kisgazda Rozsi Gábor.
Gyöngyösön a választás megismétlését kérték a kormánypártok, mert szerintük az ellenzékiek megsértették a kampánycsendet, de kérésüket nem teljesítették. A MIÉP a budapesti voksok újraszámlálását kezdeményezte, erre azonban valószínűleg nem kerül sor.
Az Országos Választási Bizottság mintegy száz panaszt tárgyalt, s 18 állásfoglalást adott ki, ami több a négy évvel korábbinál. A Legfelsőbb Bíróság idáig mind a 13 ügyben helytállónak tartotta az OVB határozatát, amely ellen panaszt nyújtottak be. Az OVB állásfoglalásai ellen azonban nincs jogorvoslati lehetőség.
Vasárnap este legkésőbb 10 óráig meglesz az előzetes végeredmény. (mert, o)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.