Sólymos László
10-12 cent lehet a PET-palack betétje
A régióban elsőként Szlovákiában vezethetik be a PET-palackok és alumíniumdobozok betétdíjas rendszerét.
Két éven belül aligha sikerül bevezetni a PET-palackok és alumíniumdobozok betétdíjas rendszerét. Az előzetes elemzés szerint 10–12 cent között mozoghat a palackok és dobozok betétdíja, és 80 millió euró kezdeti befektetést igényelhet a betétdíj bevezetése.
Egyre több konkrétumot közöl a környezetvédelmi minisztérium a PET-palackok és alumíniumdobozok betétdíjassá tételéről, de egyelőre nem tudni, pontosan mikor válhatnak betétdíjassá. A tervek szerint kóddal jelölnék meg a flakonokat és a dobozokat, így gátolnák meg azt, hogy a külföldről behozott csomagolóanyag is bekerüljön a rendszerbe. A bevezetés előtt piacra került üdítősdobozokért sem lehet majd visszaigényelni a betétdíjat, ezeket továbbra is műanyaghulladékként osztályozhatják. A kiürült tisztítószeres csomagolásokat azonban nem lehet majd visszaváltani.
1 milliárd palack
Évente körülbelül 1 milliárd műanyag palack kerül a szlovákiai piacra, jelenleg ezek 60 százalékát sikerül visszagyűjteni. A minisztérium abban bízik, hogy a betétdíjas rendszerrel legalább 90 százalékra növelik ezt az arányt, és 300 új munkahelyet teremthetnek. Az Európai Unió 8 tagállamában már működik a rendszer, amelyet a régióban elsőként Szlovákiában vezethetnek be. A Környezetpolitikai Intézet az ottani tapasztalatok és a helyi sajátosságok alapján készített elemzéséből kiderül, hogy a 80 millió euró egyszeri befektetést követően évente körülbelül 3–5 millió euróba kerülhet a fenntartása. Sólymos László környezetvédelmi miniszter lapunknak azt mondta, hogy nem az állam fogja finanszírozni a rendszert, hanem az, aki a piacra dobta a PET-palackot.
„Az állam támogatást nyújthat a költségek megtérítésére” – közölte Sólymos. A minisztériumban egy munkacsoport készíti elő a rendszer bevezetését, a tárcavezető pedig a piac – a gyártók és az üzletláncok – képviselőivel tárgyal a megvalósításról. „Egy hatékony rendszert akarunk kidolgozni, ami nem okoz felesleges megterhelést a gyártóknak és az eladóknak sem” – folytatta a miniszter. Sólymos elismerte, hogy nem mindenki ért egyet a minisztérium tervével, de bízik abban, hogy a tárgyalásokon közeledhetnek az álláspontok. Martin Haluš, a Környezetpolitikai Intézet igazgatója elmondta, hogy a tárgyalások alatt még módosulhat az általuk felvázolt rendszer, és változhat a PET palackok és alumíniumdobozok betétdíja is.
2020 után
2020-ig biztos, hogy nem jelennek meg a PET-palackok visszaváltására használható automaták. A tárcavezető közölte, hogy az erről szóló törvényben azt is meghatároznák, mikortól kell üzemeltetni a rendszert, de rámutatott, hogy a piacnak is fel kell készülnie az új feladatok megvalósítására. A tárca még nem egyeztetett a kormánypártokkal arról, hogy támogatják-e a rendelkezést, a miniszter szerint a törvény jó és hasznos, elfogadása nem politikai kérdés. Sólymos szerint a betétdíjas rendszer nélkül nem elérhető a 90 százalékos visszagyűjtési arány.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.