Zajac-csomag: több pénzért kevesebbet

Pozsony. Rudolf Zajac egészségügyi reformja nem betegközpontú, egyaránt sújtja a pácienseket és a szolgáltatókat is. Ezenkívül ellentétben áll az elfogadott kormányprogrammal – hangsúlyozták tegnapi sajtótájékoztatójukon az egészségügyben dolgozókat tömörítő 14 szakmai társulás képviselői.

Pozsony. Rudolf Zajac egészségügyi reformja nem betegközpontú, egyaránt sújtja a pácienseket és a szolgáltatókat is. Ezenkívül ellentétben áll az elfogadott kormányprogrammal – hangsúlyozták tegnapi sajtótájékoztatójukon az egészségügyben dolgozókat tömörítő 14 szakmai társulás képviselői.

Nyilvánosságra hozták, hogy a megvitatásra váró egészségügyi törvényeket a miniszter nem vitatta meg a szakmabeliekkel, s úgy tűnik, az általuk benyújtott 170 módosító javaslatot is figyelmen kívül hagyták. A változások életbe léptetéséhez együttes akaratra volna szükség, főleg akkor, ha a terheket a lakosságnak kell viselnie – figyelmeztettek a felszólalók. Milan Dragula, a Szlovák Orvosi Kamara elnöke szerint a reformtörvények elfogadása után sem javul a szolgáltatások elérhetősége, a betegek anyagi terhei pedig jelentősen megemelkednek. „Nem tudom, mi alapján állítja a miniszter, hogy a betegek számára a reform befejeződött, amikor lefektették azt, hogy emelkedik az egészségbiztosítási díj. Nem a jelenlegi 4480 koronás kivetési alapból, hanem 6033 koronából (35%-os növekedés) kell majd fizetni az illetéket, a munkáltató a megváltozott munkaképességű alkalmazott után sem 2,6, hanem 5 százalékot (92%-os emelkedést) fizet, és az eddig havi 420 koronát fizető magánszemélyek biztosítása 103 százalékkal, 851 koronára drágul. Vagyis nekik évente 5171 koronás többletkiadással kell számolniuk, a ma legtöbbet fizetők költsége 18 636 koronával emelkedik” – közölte.

Az egészségügyi ellátásról szóló törvény számol olyan diagnózisokkal, orvosi beavatkozásokkal, amelyeket részben a betegnek kell fizetnie. Vagyis ez újabb terheket ró a lakosságra. A szakmai társulások képviselői továbbá nem értenek egyet az egészségbiztosítók, illetve kórházak részvénytársasággá alakulásával. Noha a minisztérium nem tárgyalt velük, mégis kidolgozták a reform alternatíváját. Szerintük nem kizárólag az anyagi haszon, hanem az ellátás minőségének, a lakosság egészségi állapotának a javulása a fontos.

Eddig ha valaki ezer koronát kapott másodállásban, a 19 százalékos jövedelemadó levonása után 810 korona ütötte a markát. Ezentúl levonnák még a 14 százalékos egészségbiztosítási járulékot is, így bevétele 670 koronára csökkenne. (erf)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?