Pozsony. Tegnap a parlament külügyi bizottságának ülésén ízelítőt kaphattunk abból, hogyan is zajlana a vita a szlovák törvényhozásban a magyar státustörvényről.
Weiss-bizottsági ízelítő
Azt egyelőre nem tudni, mikor kerül rá sor, de a testület nem tett el szándékáról. A határozati javaslatot azonban tegnap határozatképtelenség miatt nem sikerült elfogadni. Duka Zólyomi Árpád ugyanis azután, hogy a jelenlevők elvetették javaslatát, melyben azt kérte, a státustörvényt vegyék le a napirendről, kivonult az ülésteremből. Az MKP képviselője nem tartja helyesnek, hogy a parlament egy másik országban elfogadott jogszabállyal foglalkozzon. Ha mégis a törvényhozás elé kerül a kedvezménytörvény, Duka Zólyomi szerint azt a honatyák magyarellenes hangulatkeltésre, a magyarok rágalmazására használnák ki. „És mi lesz azután, hogy a szlovák törvényhozás elfogadja az elítélő határozatot?” – tette fel a kérdést a magyar képviselő. Peter Weiss, a külügyi bizottság elnöke viszont ezt elutasította. Mint mondta, nem azért akarja a törvényt a parlament elé vinni, hogy a képviselők kiélhessék magyarellenes nacionalizmusukat, hanem azért, mert Magyarország jogilag elfogadhatatlanul járt el, amikor egy olyan jogszabályt fogadott el, amely Szlovákia területén is érvényesül. Budapest ezzel megkérdőjelezi a szlovák parlament kizárólagos törvényalkotási jogát, amivel megsérti a nemzetközi jogot és beavatkozik az ország jogrendjébe – áll abban a határozati javaslatban, melyet a törvényhozás elé terjesztenek. Ha a elfogadja, felszólítja szomszédját, a státustörvényt hozza összhangba az európai normákkal, és kizárólag Magyarország területén alkalmazza. A határozati javaslatot a bizottság HZDS-es és baloldali tagjai, valamint Diana Dubovská (SOP) támogatta. Dubovská szerint megengedhetetlen, hogy a szlovákok hátrányba kerüljenek a magyarokkal szemben, és meggyőződése, a státustörvény éppen ezt eredményezné. Duka Zólyomi távozása után a bizottságot František Šebej próbálta lebeszélni szándékáról. A konzervatív képviselő határozottan ellenzi, hogy a szlovák parlament foglalkozzon a törvénnyel, mivel ez kizárólag a végrehajtás dolga lenne. „Mit szólnának ahhoz, ha a külföldi szlovákokról szóló törvényt az amerikai kongresszus is megvitatná?” – tette fel a kérdést. A képviselő attól is tart, ha a jogszabály mégis napirendre kerül, „olyan szavak hangozhatnak el, melyeket csak nehezen lehetne visszavonni”. Az ülésen jelen volt Jaroslav Chlebo külügyi államtitkár, aki elmondta: „Amíg nem lesz számunkra világos, mik Magyarország szándékai, várunk.” A bizottság ma szavaz a határozati javaslatról. (szm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.