ÚJ SZÓ- és MTI-TUDÓSÍTÁS
Komárom/Budapest. Komáromban szinte teljesen visszhang nélkül maradt az a felhívás, amely a Beneš-dekrétumok elleni világdemonstrációhoz való csatlakozásra szólított fel.
ÚJ SZÓ- és MTI-TUDÓSÍTÁS
Komárom/Budapest. Komáromban szinte teljesen visszhang nélkül maradt az a felhívás, amely a Beneš-dekrétumok elleni világdemonstrációhoz való csatlakozásra szólított fel.
Komárom/Budapest. Komáromban szinte teljesen visszhang nélkül maradt az a felhívás, amely a Beneš-dekrétumok elleni világdemonstrációhoz való csatlakozásra szólított fel. Az utóbbi napokban elektronikus úton terjedő körlevél arra kérte a komáromi és környékbeli polgárokat, hogy aki teheti, április 19-én este 18.30 és 20.30 között a Klapka-szobor lábánál gyújtson egy mécsest. Az égő gyertyákból „A Beneši dekrétumok az EU szégyene” feliratot kellett volna kirakni. A meghirdetett tiltakozás első órájának végén összesen öt mécses árválkodott a szobor tövében.
Budapesten mintegy kétszázan tiltakoztak szombat délután a szlovák nagykövetség előtt. Az úgynevezett Pannon Nemzeti Gárda demonstrációján a szónokok arról beszéltek, hogy világszerte több szlovák konzulátus előtt követelik magyar szervezetek a dekrétumok eltörlését. A megjelentek azt hangoztatták: az Európai Unió és a magyar kormány eddig nem tett eredményes lépéseket azért, hogy a dekrétumokat eltöröljék. A szervezők tiltakozó petíciót akartak átadni a szlovák nagykövetségen, azonban azt senki nem vette át. A mintegy ezer aláírással megerősített petíciót ezért a strasbourgi emberi jogi bírósághoz juttatják el. A nemzetiszínű és árpádsávos zászlókat lengetők többször skandálták: Vesszen Trianon! A tüntetésen mintegy száz tagjával képviseltette magát a Magyar Gárda.
New Yorkban és Los Angelesben a szlovák konzulátusok előtt volt tüntetés. New Yorkban 50–60 fő tüntetett, többen árpádsávos zászlóval vonultak fel. A megmozdulás egyik szervezője, Szilágyi Ákos két petíciót adott át a New York-i szlovák konzulátusnak és az ENSZ-missziónak. Az Európai Parlamenthez holnap eljuttatandó petíció szerint az EP-nek napirendjére kellene tűznie a dekrétumok ügyét. A megfelelő pozsonyi válasz elmaradása, illetve a tömeges emberi jogsértést fenntartó szlovák reakció esetén az EU-parlament kezdeményezzen eljárást a maastrichti szerződés megsértése miatt, „végső soron Szlovákia uniós tagsági jogainak felfüggesztését” – tartalmazza a szöveg.
A szlovák külügyminisztérium állásfoglalásban adott hangot nyugtalanságának, hogy több magyar szervezet Szlovákia több nagykövetsége elé tiltakozást hirdetett meg a pozsonyi parlament által tavaly ősszel megerősített Beneš-dekrétumok ellen. (vkm, mti)
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.