Szlovákiában rossz az egészségügyi ellátás

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Pozsony. Huszonkilenc európai ország közül a 23. helyet szerezte meg Szlovákia az egészségügyi szolgáltatás színvonala alapján. Az első helyen Ausztria végzett, a visegrádi országok közül csak Csehország előzte meg Szlovákiát.

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

Pozsony. Huszonkilenc európai ország közül a 23. helyet szerezte meg Szlovákia az egészségügyi szolgáltatás színvonala alapján. Az első helyen Ausztria végzett, a visegrádi országok közül csak Csehország előzte meg Szlovákiát.

A Health Consumer Powerhouse 27 mutató alapján értékelte az egyes országok egészségügyi rendszerének teljesítményét. A lehetséges ezer pontból Szlovákia 523-at kapott. „A szolgáltatások színvonalának javítását egy hoszszú távú terv elfogadásával és fokozatos megvalósításával lehetne biztosítani – állítja Arne Björnberg, az elemzést készítő csoport vezetője. – Az összehasonlítás Csehországgal nem vet túl jó fényt a szlovák egészségügyre.” A 29-es listán Csehország a jóval előkelőbb 15. helyet foglalja el. A volt szocialista országok közül egyedül Észtország végzett ennél előbb. A 12. helyet a szervezet értékelése szerint azzal érdemelte ki, hogy bebizonyította, egy kis ország is képes lehet teljesen átalakítani és eredményessé tenni az egészségügyi rendszerét, alig több mint egy évtizeddel a rendszerváltás után. Nálunk jobb helyezést ért el a volt szocialista országok közül Szlovénia is, mely a 21. helyen végzett.

A szervezet 5 területre osztotta fel az egészségügyi ellátást: a betegek jogai és tájékozottsági szintjük, a várakozási idő a kezelésekre, a gyógykezelés színvonala egyes kezelések eredményei alapján, a rendszer bőkezűsége és a gyógyszerhez jutás, új készítmények elérhetősége alapján. A szlovák egészségügy az elemzés szerint nagyon rosszul teljesít a rákgyógyítás, a szívinfarktusos betegek kezelése és az újszülöttek elhalálozása terén. Pozitívumként említi a jelentés, hogy várakozás nélkül be lehet jutni a körzeti orvosokhoz és a szakorvosokhoz is, kifogásolja azonban, hogy a halasztható kezelésekre gyakran 90 napnál is tovább kell várni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?