Szlovák részről nincs esély a bocsánatkérésre

Még elő sem terjesztette az MKP a szlovák–magyar megbékélésre vonatkozó tervezetét, a kormánypártok máris elutasítják kezdeményezését. ĺgy szinte alig van esély arra, hogy a parlament elfogadja a javaslatot.

A magyar párt azt szeretné, ha a szlovák parlament a magyar nemzetiségű lakossággal szemben az 1918 utáni időszakban, az úgynevezett első Csehszlovák Köztársaság idején elkövetett visszaélések, erőszakos cselekmények, az 1945 utáni kitelepítés, deportálás és jogfosztottság miatt kérne elnézést. A magyar Országgyűlésnek a 19. század végi és 20. század eleji asszimilációs politikáért, továbbá az 1938-ban Magyarrországhoz csatolt területeken a szlovák lakosságot ért atrocitások miatt kellene megkövetnie a szlovákokat. Bocsánatkérés illetné a szlovák nemzetet azért is, hogy – a Varsói Szerződés más államaival együtt – Magyarország hadserege is részt vett Csehszlovákia 1968-as megszállásában.

Ján Slota SNS-elnök az MKP hivatalosan egyelőre elő sem terjesztett tervezetét pártja országos választmányának hétvégi ülésén azonnal elutasította, viszont ahhoz ragaszkodna, hogy a magyarok kérjenek bocsánatot a szlovákoktól. „Az SNS egyértelműen kitart amellett, hogy a szlovákoknak igazán nincs miért elnézést kérniük” – jegyezte meg a nemzetiek vezére.

Kissé mérsékeltebben reagált a legkisebb kormánypárt, a HZDS elnöke. Vladimír Mečiar a javaslatot abban a formájában, ahogyan azt az MKP előterjesztette, ugyancsak elfogadhatatlannak tartja. Az esetleges szlovák bocsánatkérés szerinte csak azokra a magyarokra vonatkozhatna, akik 1938 után Csehszlovákia (majd Szlovákia) állampolgárai maradtak, nem fogadták el a magyar állampolgárságot, és következetesen küzdöttek a fasizmus és a zsidók deportálása ellen – mondta Mečiar pártja hétvégi választmányi ülése után.

Egyelőre tisztázatlan, hogy a szlovák törvényhozás mikor tárgyalna a nyilatkozattervezetről. Az MKP elképzelése szerint a dokumentumot a két parlament jövő május 8-ára, Európa Napjára fogadhatná el. A szlovák parlament a múlt század kilencvenes évei elején a zsidók deportálásával és a kárpáti németek kitelepítésével kapcsolatban már hagyott jóvá hasonló bocsánatkérő nyilatkozatot.

A legerősebb kormánypárt, a Robert Fico miniszterelnök vezette Smer Silvia Glendová kormányszóvivő révén egyelőre csak anynyit közölt, hogy a tervezettel kapcsolatban annak közzététele után foglal állást.

Mivel a holnap kezdődő parlamenti ülésszak előtt az ellenzéki pártok ma egyeztetnek, az SDKÚ és a KDH valószínűleg az MKP-val folytatott tárgyaláson foglal állást a megbékélési nyilatkozat ügyében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?