Pozsony. A szlovák parlament tegnap 120 igennel elfogadta a Beneš-dekrétumok megerősítését kimondó határozatot, melyet a Szlovák Nemzeti Párt terjesztett elő. A javaslat szövege az elfogadás előtt sokat finomult, kiegészült a kollektív bűnösség elvét elutasító passzussal, de egyben megerősíti a kollektív bűnösséget kimondó dekrétumok érvényét is. A határozatot egy ember kivételével minden szlovák képviselő megszavazta, az MKP ellene voksolt
Szentesítették a dekrétumok érvényességét
Ellentmondásos nyilatkozat
Politológusok szerint teljesen felesleges volt a nyilatkozat elfogadása. „A kollektív bűnösség elítélésével kiegészítve ugyanolyan ellentmondásos és kétarcú helyzetet teremt, mint amilyen eddig is létezett – mondta lapunknak Öllös László politológus, a Fórum Intézet munkatársa. – Megerősítenek egy jogi normát, mely a kollektív bűnösség elvén alapul, és egy szuszra elutasítják a kollektív bűnösség elvét.” Hasonlóan vélekedik Miroslav Kusý politológus is, aki hozzáteszi, a dekrétumokat különben sem lehetne eltörölni.
Disznóság volt a dekrétumok elfogadása
„Erről már rengeteget vitáztak, de úgy vélem, legfeljebb bocsánatot lehet kérni miattuk, kárpótolni a sértetteket. Bármennyire is disznóság volt, a dekrétumokat annak idején elfogadták, és eltörölni egy olyan valamit, ami megtörtént, már nem lehet” – mondta lapunknak Kusý.
Strasbourgi tiltakozás
A nyilatkozattervezet illetve az elfogadott dokumentum ellen már érkezett nemzetközi tiltakozás. Markus Ferber, az Európai Parlament néppárti frakciójában a CSU képviselőcsoport elnöke tegnapi nyilatkozatában – még az eredeti dokumentumra reagálva – felháborítónak nevezte, hogy az SNS a dokumentummal formálisan újra fel akarja újítani a Beneš dekrétumokat. „Egy ilyen javaslat, amely a kollektív bűnösség elvét emlegeti, nem időszerű és nem is egyeztethető össze az európai értékrenddel“ - szögezte le Ferber. Öt európai parlamenti képviselő – köztük Bauer Edit, az MKP képviselője – tiltakozó levelet intézett Jean-Marie Cavadához, az EP állampolgári joggal foglalkozó bizottságának (LIBE) elnökéhez. Azt javasolják, hogy a bizottság tűzze napirendre a kérdést, szerintük a Beneš-dekrétumok érinthetetlenné nyilvánítása etnikai alapú és kollektív intézkedéseket szentesít. További részletek a 2. oldalon, a nyilatkozat szövege a 7. oldalon. (lpj, m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.