Washington/Kabul. Afganisztánba érkezett tegnap az amerikai szárazföldi erők különleges osztagainak első egysége, miközben folytatódtak a bombázások Kabul és a tálib központ, Kandahár ellen. A különleges egységek bevetését először a The Washington Post jelentette védelmi forrásokra hivatkozva.
Szárazföldi alakulatok érkeztek Afganisztánba
A lap szerint „még csak maroknyi amerikai van Afganisztán földjén”, és valószínű, hogy később sem vetnek be olyan tömegű szárazföldi erőt, mint tíz évvel korábban, az Öböl-háborúban. Később a hírügynökségek afgán ellenzéki katonai vezetőket megszólaltatva arról számoltak be, hogy egy nyolcfős amerikai csoport érkezett helikopteren Észak-Afganisztánba, Abdul Rasid Dosztumot, az Északi Szövetség főparancsnokát kísérik, és a csoport „inkább felderítő vagy hírszerző egységnek tűnik, semmint harcolónak”. A tálibok szóvivője nem erősítette meg a szárazföldi támadás hírét, de örömét fejezte ki a The Washington Post információja hallatán, mert szerinte így az afgánok legalább „bosszút állhatnak a bombázásokért”. A Sanghaji APEC-konferencián tartózkodó George Bush elnök nem kívánta kommentálni a fejleményeket. Dick Cheney amerikai alelnök azonban New York-i beszédében úgy vélekedett, hogy a 11 napja tartó légitámadások sikere megteremtette a földi akciók lehetőségét. Hangsúlyozta, hogy a katonai műveletek mostantól nem mindig lesznek átláthatók a közvélemény számára, biztonsági okokból többnyire csak szűk politikai-katonai vezetés ismeri majd a titkos hadműveletek részleteit.
A CNN amerikai hírtelevízió értesülései szerint egyelőre nem harcoló alakulatokat küldtek Afganisztánba, csupán egy összekötő csoport érkezett az északi térségbe, hogy felvegye a kapcsolatot a tálibokkal harcoló Északi Szövetséggel. Az első hírek viszont arról szóltak, hogy a déli tartományokba dobták át a katonákat. A CNN állítása tulajdonképpen cáfolja a Washington Post értesülését, amely tényként kezeli a szárazföldi hadműveletek megkezdését.
Tegnap az amerikai légierő újra bombázta Kabult és Kandahárt. Az al-Dzsazíra televízió szerint hatalmas robbanást lehetett hallani az afgán fővárosban az Intercontinental szálloda közelében, amikor repülőgépek húztak el felette.
Közben Mohamed Omar molla, a tálibok legfőbb vezetője megbízottakat küldött az Északi Szövetséghez, hogy – a belviszályt félretéve – megnyerje őket az amerikaiak elleni közös fellépésre. Abdul Szalam Zaif, a tálibok pakisztáni nagykövete egy hét után visszatért állomáshelyére, és bejelentette: egy, az afgán válság megoldását célzó tervet vitt magával, hogy azt megtárgyalja az iszlámábádi vezetéssel.
Pesavarban a szovjet megszállás elleni háború veteránjai gyűltek öszsze, hogy felszólítsák a tálibokat: hagyjanak fel Oszama bin Laden támogatásával, adják át a hatalmat harc nélkül a Loja Dzsirgának, az afgán nagy nemzetgyűlésnek, amelyet Záhir sah exkirály össze akar hívni egy széles koalíción alapuló kormány megteremtésére. Ellenkező esetben a veteránok erői fegyveres támadást indítanak a tálibok ellen. Mohammad Zaman parancsnok szerint az Egyesült Államok támogatja az ő ügyüket, de figyelmeztette Washingtont: ne vesse be csapatait a sivatagos hegyvidéken, amelyeket a törzsi harcosok sokkal jobban ismernek náluk.
Teherán elfogadhatatlannak tartja a tálibok részvételét egy új afganisztáni kormányban – jelentette ki tegnap Dusanbéban a tádzsikisztáni látogatásra érkezett Kamal Harazi iráni külügyminiszter. Harazi és tádzsik vendéglátója egyetértettek abban, hogy Afganisztánban csak koalíciós kormány lehetséges, és a jelenleg kormányzó tálibok annak nem lehetnek tagjai.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.