Simon sorsáról az etikai testü

Pozsony. A párt belső megosztottsága és a vezetőségen belüli ellentétek képezték az MKP elnöksége, majd az elnökök tanácsa tegnapi ülésének fő témáját. Az este nyolckor kezdődött sajtóértekezlet elején Csáky Pál elnök bejelentette: a párt etikai bizottságának kell eldöntenie, hogy az őt támadó Simon Zsolt képviselő az alapszabállyal összhangban járt-e el az utóbbi időben.

A legfontosabb kérdés az volt, hogy megbünteti-e a párt a Csáky Pál pártelnököt bíráló képviselőket, elsősorban Bugár Bélát, a párt korábbi elnökét és Simon Zsolt parlamenti képviselőt. Simon tegnap arra számított, hogy Csáky ellentámadásba megy át. „Feltehetően megpróbál a földbe döngölni bennünket” – mondta lapunknak a lapzárta után véget ért ülés kezdete előtt Simon. Értesüléseink szerint az elnökség példát akart statuálni, az sem volt elképzelhetetlen, hogy kezdeményezik Simon kizárását. Kérdés volt, hogy Bugár Bélához „hozzá mer-e nyúlni az elnökség”, mert még mindig a párt legnépszerűbb politikusa. A kemény fellépésre utalt az is, hogy a párt sajtóközleményében részben a renitens képviselőket tette felelőssé azért, hogy Ján Mikolaj oktatási miniszter a nemzeti kerettantervben azonos számú szlovák- és magyarórát ír elő a magyar iskolák számára. „Az MKP figyelmeztet, hogy a miniszter döntése mögött meghúzódhat az utóbbi napok negatív sajtókampánya is, melybe bekapcsolódtak a párt egyes képviselői, akik kijelentéseikkel hozzájárultak ehhez a deformációhoz, és ezért felelniük kell a szülők és a pedagógusok előtt is” – áll a párt tegnap délelőtt kiadott nyilatkozatában. Bugár ugyanis megerősítette azt a kiszivárgott hírt, hogy az MKP vezetése Csáky Pál részvételével tárgyalt a Smer vezetőivel a Lisszaboni Szerződés ratifikálása előtt, igaz, a téma Bugár szerint csak a közoktatási törvény volt. Viszont állítja, hogy a találkozó végén Csáky egymillió koronás támogatást kért Robert Ficótól a Madách-Posonium Kiadó támogatására. A megbeszélés megtörténtét Bugár mellett közvetve megerősítette Bárdos Gyula frakcióvezető és Berényi József, a párt elnökhelyettese is. Csáky tagadja, hogy találkozott Ficóval, és cáfolta azt is, hogy pénzt kért a Madách-Posoniumnak, mely az ő legújabb könyvének a kiadója is. Dobos László, a kiadó igazgatója lapunknak elmondta, valóban adott át egy ilyen kérvényt Csáky Pálnak azzal, hogy járjon közbe a kiadó érdekében

Simon Zsolt korábban kijelentette, hogy lemondásra szólítja fel Csáky Pált, aki szerinte nem alkalmas a pártelnöki poszt betöltésére. „Meg vagyok róla győződve, hogy volt találkozó. Csáky hazudik” – mondta a Smenek Simon. Szerinte Csáky alkalmatlan a párt irányítására, mivel képtelen megőrizni egységét. Csáky Pál a korábbi elnököt okolja a kialakult helyzetért. „Meglepő, hogy Bugár Béla ilyen módszereket alkalmaz, és ennyire mélyre süllyedt, én nagyon sajnálom, hogy ez történik vele” – mondta lapunknak vasárnap Csáky. Az elnökség ülése előtt a legtöbb résztvevő óvatosan nyilatkozott. Az elnökök tanácsa határozatot nem hozhat, a párt alapszabálya szerint döntés-előkészítő testület. Állást foglalhat ugyan politikai kérdésekben, és ajánlásokat fogadhat el a párt egyes szervei számára.

Az elnökségben többségben vannak a Csáky Pálhoz hű emberek, hiszen a kongresszus sokukat az ő javaslatára választotta meg tavaly márciusban, és a regionális szervezetek vezetői is – néhány kivételtől eltekintve – a pártelnök mögött állnak. (lpj)

A miniszter által aláírt dokumentum értelmében az alsó tagozaton is ugyanannyi szlovákóra vár a nebulókra, mint ahány magyar

Ján Mikolaj az állami kerettantervvel újra bekeményített

Pozsony. Ján Mikolaj oktatási miniszter csütörtökön aláírta az Állami Pedagógiai Intézet által kidolgozott állami kerettantervet, amely egyebek között azt is tartalmazza, hogy már az elsősökre is a magyar nyelvi órákkal egyenlő számú szlovákóra leselkedne. Az új rendszer szeptembertől volna érvényes. A minisztérium által elfogadott kerettanterv hivatalosan még csak munkaanyagként „fut”, ugyanis az érvénybe lépését feltételező törvény még a parlamentben hever. „Amint a képviselők elfogadják a törvényt és a köztársasági elnök is aláírja, a dokumentum hivatalosan is életbe léphet” – mondta lapunknak a tárca szóvivője. A kerettanterv értelmében az elsősöknek öt-öt magyar- és szlovákórájuk lenne, a második és harmadik osztályban öt és fél magyar- és szlovákóra vár a tanulókra. Mivel az anyag még nem jelent meg miniszteri rendelet vagy más alacsonyabb jogi norma formájában, elvileg történhetnek benne változások. „Az öt-öt óra valamivel jobb, mint amit eredetileg javasolt a minisztérium, számunkra viszont ezt továbbra is elfogad?hatatlan” – nyilatkozta lapunknak Pék László, a magyar pedagógusszövetség elnöke. „Értelmetlennek tartom, hogy ugyanolyan számú szlovákóra legyen a magyar iskolák alsó tagozatain, mint ahány magyar nyelvi óra” – mondta lapunknak Zuzana Humajová, a Konzervatív Intézet oktatásügyi szakértője. A témával bővebben a 3. oldalon foglalkozunk. (MSz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?