Pozsony. A párt belső megosztottsága és a vezetőségen belüli ellentétek képezték az MKP elnöksége, majd az elnökök tanácsa tegnapi ülésének fő témáját. Az este nyolckor kezdődött sajtóértekezlet elején Csáky Pál elnök bejelentette: a párt etikai bizottságának kell eldöntenie, hogy az őt támadó Simon Zsolt képviselő az alapszabállyal összhangban járt-e el az utóbbi időben.
Simon sorsáról az etikai testü
Simon Zsolt korábban kijelentette, hogy lemondásra szólítja fel Csáky Pált, aki szerinte nem alkalmas a pártelnöki poszt betöltésére. „Meg vagyok róla győződve, hogy volt találkozó. Csáky hazudik” – mondta a Smenek Simon. Szerinte Csáky alkalmatlan a párt irányítására, mivel képtelen megőrizni egységét. Csáky Pál a korábbi elnököt okolja a kialakult helyzetért. „Meglepő, hogy Bugár Béla ilyen módszereket alkalmaz, és ennyire mélyre süllyedt, én nagyon sajnálom, hogy ez történik vele” – mondta lapunknak vasárnap Csáky. Az elnökség ülése előtt a legtöbb résztvevő óvatosan nyilatkozott. Az elnökök tanácsa határozatot nem hozhat, a párt alapszabálya szerint döntés-előkészítő testület. Állást foglalhat ugyan politikai kérdésekben, és ajánlásokat fogadhat el a párt egyes szervei számára.
Az elnökségben többségben vannak a Csáky Pálhoz hű emberek, hiszen a kongresszus sokukat az ő javaslatára választotta meg tavaly márciusban, és a regionális szervezetek vezetői is – néhány kivételtől eltekintve – a pártelnök mögött állnak. (lpj)
A miniszter által aláírt dokumentum értelmében az alsó tagozaton is ugyanannyi szlovákóra vár a nebulókra, mint ahány magyar
Ján Mikolaj az állami kerettantervvel újra bekeményített
Pozsony. Ján Mikolaj oktatási miniszter csütörtökön aláírta az Állami Pedagógiai Intézet által kidolgozott állami kerettantervet, amely egyebek között azt is tartalmazza, hogy már az elsősökre is a magyar nyelvi órákkal egyenlő számú szlovákóra leselkedne. Az új rendszer szeptembertől volna érvényes. A minisztérium által elfogadott kerettanterv hivatalosan még csak munkaanyagként „fut”, ugyanis az érvénybe lépését feltételező törvény még a parlamentben hever. „Amint a képviselők elfogadják a törvényt és a köztársasági elnök is aláírja, a dokumentum hivatalosan is életbe léphet” – mondta lapunknak a tárca szóvivője. A kerettanterv értelmében az elsősöknek öt-öt magyar- és szlovákórájuk lenne, a második és harmadik osztályban öt és fél magyar- és szlovákóra vár a tanulókra. Mivel az anyag még nem jelent meg miniszteri rendelet vagy más alacsonyabb jogi norma formájában, elvileg történhetnek benne változások. „Az öt-öt óra valamivel jobb, mint amit eredetileg javasolt a minisztérium, számunkra viszont ezt továbbra is elfogad?hatatlan” – nyilatkozta lapunknak Pék László, a magyar pedagógusszövetség elnöke. „Értelmetlennek tartom, hogy ugyanolyan számú szlovákóra legyen a magyar iskolák alsó tagozatain, mint ahány magyar nyelvi óra” – mondta lapunknak Zuzana Humajová, a Konzervatív Intézet oktatásügyi szakértője. A témával bővebben a 3. oldalon foglalkozunk. (MSz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.