Schuster két lépésben

Pozsony. Az államfő a választások után minden parlamenti párttal külön szeretne tárgyalóasztalhoz ülni. „Ezután jön a második forduló, amelyen már tényleg az dől el, kit bízok meg a kormányalakítással” – nyilatkozta az elnök.

A döntés meghozatalánál azt is figyelembe szeretné venni, mely párt képes parlamenti többséggel is rendelkező koalíciót alakítani. Mint mondta, „kicsit tart attól”, mikorra alakulhat meg az új kabinet, mert a választások után már csak néhány hét lesz hátra a novemberi prágai NATO-csúcsig. „Mindenkinek, aki kormányalakításra törekszik majd, tudatosítania kellene ezt az időpontot. Minden bizonnyal tudatosítják és igyekezni fognak” – mondta Schuster. Óva intett attól, hogy a pártok sietséggel vádolva egymást lényegében késleltessék a kabinet megalakulását.

Az elnök idén márciusban Brüszszelben úgy fogalmazott, hogy nem feltétlenül a választások győztesét bízza meg a kormányalakítással. Robert Fico viszont azt várja el az elnöktől, hogy a legtöbb szavazatot szerző pártot bízza meg. „Huszonnégy órán belül eldől, hogy a győztes képes-e kormányt alakítani vagy sem, ám esélyt kellene kapnia” – hangsúlyozta a Smer elnöke. Ha a Smer nyer, Fico szerint a koalíciót két, legfeljebb három jobboldali párttal kellene megalakítania; hogy melyekkel, az attól függ, ki hány mandátumhoz jut. Bizonytalan tényezőként említette Vladimír Mečiar pártját. „A HZDS-en belül van egy erős csoport, amely abban az esetben , ha a párt a választások után elszigetelődik, átlép Gašparovičhoz” – állítja a Smer vezetője.

Bárdos Gyula, az MKP frakcióvezetője is elképzelhetőnek tartja ezt a forgatókönyvet. Szerinte egyébként nemcsak az átülésekkel lehet számolni, hanem esetleg azzal is, hogy egyes képviselők a HZDS-ben maradva másképpen szavaznak, mint ahogyan azt a pártvezetés kívánná. Ilyen esetben Bárdos szerint az a lényeges, hogy az ilyen képviselők egy-egy fontos voksoláskor ki mellé állnak. Robert Fico azt továbbra is kizárja, hogy az SDKÚ két vezetőjével, Mikuláš Dzurindával és Ivan Miklošsal együttműködjön, mert az részéről „prostitúció volna, nem politika”. Hangsúlyozta, hogy a jobboldali pártok tartanak a Smertől, amit az is igazol, hogy a jobboldal a legerősebb pártokat ki akarja zárni a kormányzásból. Úgy véli, nem engedhető meg, hogy a kormány sok kis pártból álljon, mert ez óhatatlanul előrehozott választásokhoz vezetne. Bárdos Gyula a kormányalakítási lehetőségekkel kapcsolatban a következőket nyilatkozta az Új Szónak: „A jövendő kormánykoalícióval kapcsolatban nagyon óvatos vagyok, mert tartok attól, hogy rosszabb lesz, mint a jelenlegi. Az instabilitás veszélye valós, s nemcsak azért, amit Fico mondott, hanem azért is, mert valószínűleg két olyan párt – az ANO és a Smer – kerül be a törvényhozásba, amelyekről semmit sem tudunk, amelyek csak mindenkit bíráltak és mindent ígértek.” (sita, tasr, kor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?